FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Fiset shqiptare në Mal të Zi, hartë e rrallë e vitit 1839

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 1182
Join date : 17/03/2013

Fiset shqiptare në Mal të Zi, hartë e rrallë e vitit 1839 Empty
MesazhTitulli: Fiset shqiptare në Mal të Zi, hartë e rrallë e vitit 1839   Fiset shqiptare në Mal të Zi, hartë e rrallë e vitit 1839 EmptyThu 14 Sep 2017, 19:05


Fiset shqiptare në Mal të Zi, hartë e rrallë e vitit 1839

Fiset shqiptare në Mal të Zi, hartë e rrallë e vitit 1839 Hart

Nga Salih Mehmeti - 19 Mars, 2017

Aristokrati nga fisi i Vasojeviqëve, Nikolla, ose siç e quante vetëm me sqimë në frëngjisht ‘Prince des Wassoevitch’, ka lënë pas një mal përsiatjesh për viset kufitare mes Shqipërisë dhe Malit të Zi.

Fryt i penës së tij janë jo pak shënime interesante në frëngjisht në lidhje me gjendjen e fiseve shqiptare brenda Malit të Zi të vjetër në kohën e princit, Petër Njegushit II (1830-1851).

Portali konica.al publikon një hartë interesante të vitit 1839 që ka si autor vetë princin e Vasojeviqëve.

Duke njohur në mënyrë intime fiset shqiptare, ai ravijëzon vendndodhjen e kuçëve, palabardhasve, piperëve, hotëve, krasniqëve dhe vasojeviqëve.

Katër fiset e fundit, sipas shënimeve të Nikollës, e hiqnin origjinën e tyre nga një i parë i përbashkët.

Në origjinal harta mban diçiturën përshkruese “Hartë e fiseve të pavarura dhe luftarake të Shqipërisë”.

http://konica.al/2017/03/fiset-shqiptare-ne-mal-te-zi-harte-e-rralle-e-vitit-1839/
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
 
Fiset shqiptare në Mal të Zi, hartë e rrallë e vitit 1839
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Lëvizja e Diellit gjatë vitit
» Shtrirja e Pashallëkut të Janinës (hartë)
» Çka janë fiset dhe si krijohen ato?
» Fiset (vëllazëritë) arbneshe në Zarë
» Shqiptarë të turqizuar

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Shkencë :: Histori :: Shqiptarët-
Kërce tek: