FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Shqiptarë të turqizuar

Shko poshtë 
2 posters
AutoriMesazh
Kandhaon

Kandhaon


Numri i postimeve : 837
Join date : 09/08/2014
Location : Në breshta, mes bredhave,

Shqiptarë të turqizuar Empty
MesazhTitulli: Shqiptarë të turqizuar   Shqiptarë të turqizuar EmptyWed 15 Mar 2023, 20:47

”Banorët e Komunës së Mamushës, ishin shqiptarë, nuk ishin turq”


“Komuna e Mamushës është njësi administrative në pjesën jug-perëndimore të Kosovës."

Në vitin 2008 Mamusha u shndërrua në Komunë dhe është ndër komunat më të vogla në Kosovë.

Shndërrimi i saj në komunë u bë në kohen e decentralizimit. Mamusha është vendi i vetëm në Kosovë me shumicë Turke 93.1 %, por shumica e banorëve mbajn mbierma si Bytyqi, Krasniqi që nuk kanë lidhje me turqit, shkruan FMimages.

Kjo foto e nxënësve me plisa në shkollën e Mamushës është realizuar në vitin 1924 dhe tregon çartë se ky vendbanim ishte i banuar me shqiptarë dhe jo turq siç janë deklaruar sot këta banor.

Shqiptarë të turqizuar Mam

Asimilimi i shqiptarëve të Prizrenit në turq është bër në represionin komunist serb pas vitit 1945, me qëllimin e vetëm zhdukjen e kombësisë shqiptare në Kosovë”.

Burimi: Inforculture
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 1176
Join date : 17/03/2013

Shqiptarë të turqizuar Empty
MesazhTitulli: Re: Shqiptarë të turqizuar   Shqiptarë të turqizuar EmptyTue 13 Feb 2024, 02:59

KFOR-i turk me ndihmën e qeverisë turke do t'i "mësojë" shqiptarët e Mamushës shqip!


Kryetari i Mamushës, Abdyladi Krasniqi, nuk e thotë pse nuk e kërkoi ndihmën për mësimin e gjuhës shqipe nga Qeveria e Kosovës, por nga Qeveria e Turqisë? është ai në Kosovë a në Turqi?

Në Mamushë shqiptaret e turqizuar duan ta “mësojnë” gjuhën shqipe, por me ndihmën e KFOR-i turk.

Mësuesja Merita Sezallari thotë se me ndihmën e KFOR-it turk, nxënësit e një klase në këtë komunë, tashmë do të mësojnë shqip.

“Orët shtesë duhet të na ndihmojnë edhe ne si mësimdhënës, për shkak se, duhet ta njohin gjuhën shqipe, kudo që do të shkojnë këta ju nevojitet gjuha shqipe”, tha Sezallari.

Kryetari i Mamushës, Abdyladi Krasniqi, tregon se ai ka kërkuar nga qeveria turke, që të ndihmojë në mënyrë që nxënësit e këtij komuniteti të mësojnë gjuhës shqipe. Pse nuk e ka kerkuar nga qeveria e Kosoves, askush nuk e thotë.

Banorët e Mamushës janë shqiptarë të turqizuar, kryetari i kesaj komune Abdyladi Krasniqi ka mbimer puro shqiptar dhe i takon njërit ndër fiset më të fuqishme shqiptare në Kosove.

KFOR-i turk edhe më parë i ka “ndihmuar” banorët e kësaj zone duke i bëre synet dhe duke u shtruar iftare.


https://dardaniapress.com/kfor-i-turk-me-ndihmen-e-qeverise-turke-do-ti-mesoje-shqiptaret-e-mamushes-shqip/

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
 
Shqiptarë të turqizuar
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Astronomi shqiptare
» Komitetet e Lidhjes Shqiptare
» Shoqëria Shqiptare në Irlandë
» Shqiptarët në Mal të Zi,
» Federata shqiptare e qitjes

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Shkencë :: Histori :: Shqiptarët-
Kërce tek: