FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Lëvizja e Diellit gjatë vitit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 1182
Join date : 17/03/2013

Lëvizja e Diellit gjatë vitit Empty
MesazhTitulli: Lëvizja e Diellit gjatë vitit   Lëvizja e Diellit gjatë vitit EmptySat 17 Apr 2021, 23:31


Dielli lind në vende të ndryshme përgjatë vitit, në këtë mënyrë të parët tanë e kanë ditur datën edhe pa i numëruar ditët. Nevojiteshin dy pika në hapësirë, njëra ku qëndronte vëzhguesi dhe tjetra pak më larg në drejtim të diellit. Që të dyja pikat mund të ishin dy kodra, dy gurë megalitë sikur në Stonehenge, dy kulla, dy lisa etj.
Madje në faltoren ilire në Austri (Noreia) ishte një vrimë ku hynte drita e diellit e binte drejt e në altar, por kjo ndodhte vetëm një ditë të vitit, në solstic.

Lëvizja e Diellit gjatë vitit Dielli
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
 
Lëvizja e Diellit gjatë vitit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Lëvizja orfike
» Kulti i Diellit
» Maqedonia gjatë L2B
» Fiset shqiptare në Mal të Zi, hartë e rrallë e vitit 1839
» Shqiptarët në Ukrainë

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Shkencë :: Përpikni-
Kërce tek: