FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Mbretëria ilire në Indi

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Kandhaon

Kandhaon


Numri i postimeve : 797
Join date : 09/08/2014
Location : Në breshta, mes bredhave,

Mbretëria ilire në Indi Empty
MesazhTitulli: Mbretëria ilire në Indi   Mbretëria ilire në Indi EmptyTue 19 Aug 2014, 20:25

Ilirët e Baktrisë (mbretëri ilire pas-aleksandriane) të prirë nga Demetri i Parë dhe nga Menandri, shumë kohë pas vdekjes së Aleksandrit të Madh, e pushtuan një pjesë të madhe të Indisë rreth vitit 200 p.e.s. Trojet e pushtuara ishin shumë më të mëdha se ato që pushtoi Aleksandri i Madh në Indi.

Mbretëria ilire në Indi Iliriaindia_zps1db2639d

Hartë e Ptolemeut ku në pjesën e Indisë shihen "Bjeshkët e Menandrit" (qendra e hartës)

Mbretëria ilire në Indi PtomelyAsiaDetail_zpsfc8bda5d

Lista e mbretërve ilirë në Indi

Mbretëria ilire në Indi Ilir_zps4b29efdd
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Kandhaon

Kandhaon


Numri i postimeve : 797
Join date : 09/08/2014
Location : Në breshta, mes bredhave,

Mbretëria ilire në Indi Empty
MesazhTitulli: Re: Mbretëria ilire në Indi   Mbretëria ilire në Indi EmptyTue 19 Aug 2014, 20:27

Para-ardhësit e kalashëve, khovarëve dhe nurestanëve, në atë kohë ishin fise të pastra ilire, dhe u qeverisën për dy shekuj rresht nga një shtet kombëtar i tyre. Gjuha e këtyre fiseve ilire, si edhe gjuha amtare e sundimtarëve të kësaj mbretërie ishte shqipja e lashtë. Helenishtja ishte vetëm një gjuhë konvencionale, një lingua franca që përdorej në tregti, shkencë, komunikim ndërkombëtar, diplomaci etj. Vendasit kanë folur gjuhët e tyre lokale, por shqipja ka lënë gjurmë në gjuhët e tyre. Ndër të tjera në sanskrit u huazua fjala 'kalem' (kalamo), dhe 'fre i kalit' (khalina).

Ushtarët ilirë ishin të armatosur me heshta, shpata dhe harqe. Përveç kalorësisë kishin edhe elefantë. Numri i ushtarëve ishte shumë i madh. Një sundimtar indian i quajtur Kalinga kishte 60.000 këmbësorë, 1.000 kalorës dhe 700 elefantë por ai e konsideronte ushtrinë ilire të Dhemetriut "shumë të madhe". Ndërsa shkrimtari romak Justini shkruan se ushtria e Dhemetriut të Dytë i kishte 60.000 ushtarë.

Komandant ilir në Indi (viti 90 pes)
Mbretëria ilire në Indi Oficerilir90pes_zpsb05cbf8c

Mbretëria ilire e Indisë zhvilloi tregtinë detare në Oqeanin Indian, ku për herë të parë u bë lundrimi nga Egjipti në Indi. Anijet qarkullonin nga Egjipit Ptolemean (Deti i Kuq) dhe arrinin në deltën e lumit Ind. Eudoksi i Kyzikut raporton për një udhëtim të suksesshëm rreth vitit 130 pes ku një anije e mbushur me parfume dhe gurë të çmueshëm arriti në Indi. Aty kah fundi i mbretërimit të ilirëve, për çdo ditë 120 anije arrinin nga Egjipti në Indi përplot me mallra. Bëhej tregti edhe me Kinën, nga ku importohej dru bambusi. Sasia e madhe e monedhave në përdorim dëshmon një veprimtari të madhe xehetare.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Kandhaon

Kandhaon


Numri i postimeve : 797
Join date : 09/08/2014
Location : Në breshta, mes bredhave,

Mbretëria ilire në Indi Empty
MesazhTitulli: Arti ilir në Indi   Mbretëria ilire në Indi EmptyTue 19 Aug 2014, 20:32


Herakliu
Mbretëria ilire në Indi Herakliu_zpse895b7a9

Lufta e Trojës
Mbretëria ilire në Indi LuftaeTrojeumls_zps3b1a22fe

Satyr hipur në dhi, duke kremtuar kremtën e Dionysit
Mbretëria ilire në Indi Satyri_zps8dedaa3b

Lodërtar ilir, veshur me fustanellë, duke i rënë defit
Mbretëria ilire në Indi Lodeumlrtarilir_zpsa1c86452
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Kandhaon

Kandhaon


Numri i postimeve : 797
Join date : 09/08/2014
Location : Në breshta, mes bredhave,

Mbretëria ilire në Indi Empty
MesazhTitulli: Re: Mbretëria ilire në Indi   Mbretëria ilire në Indi EmptyTue 19 Aug 2014, 20:35

Pamje nga kremtet e Dionysit

Mbretëria ilire në Indi Dionysi_zpsa470c63e

Mbretëria ilire në Indi Dionysi3_zpsaf9eba4a

Mbretëria ilire në Indi Dionysi1_zpsbb3773aa

Mbretëria ilire në Indi Dionysi2_zps9995a6a6
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

Mbretëria ilire në Indi Empty
MesazhTitulli: Re: Mbretëria ilire në Indi   Mbretëria ilire në Indi Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Mbretëria ilire në Indi
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Stolitë ilire
» Bujqësia ilire
» Peshkataria ilire
» Doktrina ilire
» Dialektet ilire-thrake

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Shkencë :: Histori :: Ilirjanët-
Kërce tek: