FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Doktrina ilire

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Hyllin Zëusi

Hyllin Zëusi


Male Numri i postimeve : 24
Join date : 03/07/2014
Age : 50
Location : Vindenis

Doktrina ilire Empty
MesazhTitulli: Doktrina ilire   Doktrina ilire EmptySat 05 Jul 2014, 13:06

Pika kyce te se mundshmes 'Doktrine ilire'
Ne jemi Ilire

A - Kemi te drejta te pamohueshme historike,morale e shpirterore mbi cdo truall ilir,ku eshte formuar etnosi yne,troje ne te cilat eshte krijuar e zhvilluar identiteti yne,thesari yne racor,gjuhesor,kulturor, moral e shpirteror...

1- Shteti shqiptar i themeluar shpirterisht e juridikisht ne 28 Nentor 1912 me siperfaqe 56 mije km2 eshte moralisht vijuesi i vetem historik,gjeografik e politik i mbreterive antike ilire si dhe i krejt tokave antike te banuara prej nesh.

2- Cdo territor jashte 28 748 mije km2 qe ngelen ne 29 korrik 1913 e qe ndodhet padrejtesisht i shkeputur prej ketij formacioni politik,perben nje shkelje te se drejtes se pamohueshme te shqiptareve per te vendosur fatin e vet.

3- Shteti i Kosoves duhet sa me pare ti kaloje sovranitetin Shtetit te Shqiperise ,pasi eshte kunder Vullnetit te Shpirtit Shqiptar nje shtet me popullsi shqiptare jashte shtetit te Shqiperise.

4- Popullsia shqiptare ne Maqedoni duhet sa me pare te ndihmohet per fitimin e pavaresise,ndihmese qe nuk duhet te perjashtoje aspak perdorimin e forcave te armatosura,ne rast se pushtuesit sllavo-maqedonas,nuk lejojne popullsine shqiptare atje, te perfitoje nga e drejta e pamohueshme e vetevendosjes,qe eshte ne bazen e kartes se OKB-se e ne bazen e cdo morali njerezor.

5- Cameria eshte toke e shkeputur padrejtesisht ne 1913 prej trungut e shtetit shqiptar,pjese e shkeputur me dhune ,keshtu qe cdo forme paqesore a luftarake,per perfshirjen e kesaj krahine ne shtetin shqiptar ,eshte legjitime...
Kthimi i cameve ne tokat e tyre eshte detyre morale e gjithe shqiptareve,pasi kete e kerkon Shpirti Shqiptar.

6- Tokat shqiptare ne Mal te zi e ne Serbi,te shkeputura prej trungut shqiptar ne 1878 dhe 1913,jane pjese perberese te Shqiperise Etnike,Atnore a Naturale,keshtu qe ne cdo moment te pershtatshem eshte detyra e krejt shqiptareve lufta per perfshirjen e ketyre tokave ne Shtetin Shqiptar.

B - Mbrojtja e fuqizimi i identitetit ilir te shqiptareve eshte detyre madhore e cdokujt ne dejet e te cilit rrjedh gjak shqiptari.


1- Gjuha shqipe eshte gjuha e vetme te cilen kupton Shpirti Shqiptar,prandaj duhet mbajtur sa me e paster, duhet pastruar atje ku ka mbeturina te gjuheve te pushtuesve,duhet luftuar cdo huazim i sotem qe e demton si dhe duhet zhvilluar nepermjet nxitjes se poezise e prozes.

2- Traditat shqiptare jane urtesi e ardhur nga thellesite e mijevjecareve,keshtu qe cdo ndryshim i tyre,cdo pershtatje e tyre duhet bere me kujdesin me te madh,ashtu sikunder ka ndodhur neper mijevjecare vetem me miratimin e pleqve te urte. Ne mungese te tyre ,cdo perpjekje vetjake per ndryshimin e tyre eshte e paligjshme dhe e pamoralshme.

3- Atdheu shqiptar nuk mund te jete pre e urrejtjes apo moskokecarjes prej atyre qe kane gjak shqiptari.Cdo fyerje e atdheut eshte fyerje ndaj Shpirtit Shqiptar ,keshtu qe eshte e papranueshme dhe e denueshme moralisht me shkombetarizim dhe perbuzje...Tradhtia me vdekje...

C- Feja e shqiptarit eshte Shqiptaria. Zoti eshte Shpirt, prandaj Shpirti Shqiptar eshte i vetmi Zot i shqiptareve.
Cdo dogme tjeter fetare qe bie ndesh me dogmen e Shpirtit Shqiptar eshte armiqesore e duhet asgjesuar.

1- Per shqiptarin, ka vetem nje Zot lart ne qiell,i perbere prej shpirtrave te njerezve iliro-shqiptare nder mijevjecare.Shpirti i cdo shqiptari, kur vdes trupi, bashkohet me shpirtrat e te pareve lart ne qiell e i vetengjitet Zotit,Shpirtit Shqiptar,i cili fuqizohet sa me te paster e te fuqishem jane keta shpirtra.
Shpirti me i fuqishem qe i ka perkitur ndonjehere ndonje iliro-shqiptari eshte shpirti i Gjergj Kastrioti Skenderbeut e kur vdiq trupi i tij,shpirti iu bashkua Shpirtit Shqiptar duke e fuqizuar ate jashtemase.

2- Shpirti Shqiptar ka krijuar e zhvilluar Moralin Shqiptar. Gjithe shqiptaret duhet te kene vetem nje moral,moralin shqiptar.Cdo moral i huaj qe bie ndesh me moralin shqiptar eshte i demshem ,keshtu qe duhet mbajtur larg,per te mos i sjelle semundje moralit kombetar. Armiku me i madh i moralit kombetar eshte korrupsioni i cili duhet zhdukur me gjithe rrenje.

3- Shpirti shqiptar mbron cdo vlere morale qe ka krijuar,mbron gjuhen shqipe e cila eshte e vetmja gjuhe e Zotit tone,mbron gjakun e paster shqiptar nga perzierja e degjenerimi,sepse vetem kush ka gjak te paster shqiptar mund te kete shpirt shqiptari e te ndihmoje Shpirtin Shqiptar,mbron traditat shqiptare e urtesine shqiptare nder mijevjecare,mbron gjithe kulturen shqiptare.

4- Kushdo qe fyen Shpirtin Shqiptar,Zotin tone te vetem, denohet moralisht me shkombetarizim dhe perbuzje e ftohet te largohet prej trojeve etnike.


ç - Shqiptaret duan te mbijetojne,te shumohen e te zhvillojne aftesite e tyre fizike,morale,shpirterore,intelektuale dhe ekonomike,prandaj eshte e detyrueshme ne cdo cast qe kercenohet qofte nje prej ketyre ligjeve baze te natyres,te kerkohet me ndo kusht zgjidhja edhe e armatosur e konfliktit qe mund te linde me kercenuesit.

1- Kushdo qe kercenon mbijetesen tone ,duhet asgjesuar fizikisht pa asnje medyshje... Per kete arsye duhet te kemi ne cdo cast nje force ushtarake te fuqishme,ne gjendje te mbroje mbijetesen tone.

2- Shumimi i races tone eshte ligj natyror i pakundershtueshem,prandaj duhen marre masa per garantimin e situates se pershtatshme per shumim. Nese hapesira jetike eshte e vogel neraport me numrin e popullsise,atehere duhet te shfrytezojme te drejtat tona historike,morale e shpirterore mbi tokat ilire per tu bere te mundur shfrytezimin e tyre,pronareve legjitime Iliro-Shqiptare.
Nuk eshte ne pergjegjesine tone fati i pushtuesve te tokave ilire,vdekja apo largimi i tyre , per te bere te mundur mbijetesen tone eshte brenda moralit te mbijeteses. Ne jemi njerez te moralshem,na intereson morali me shume se e drejta nderkombetare.

3 - Kushdo qe kercenon me ane te semundjeve te ndryshme shendetin fizik te shqiptareve ,duhet asgjesuar pa medyshje.

4- Kushdo qe kercenon shendetin moral te shqiptareve duhet larguar sa me pare nga bashkesia shqiptare.

5- Kushdo qe kercenon shendetin shpirteror te shqiptareve,duhet deklaruar armik dhe te trajtohet si i tille.

6- Shendeti intelektual duhet pasur kujdes,tradita e pleqve te urte duhet te na sherbeje si shtyse per te zhvilluar aftesite tona mendore.

7- Ekonomia shqiptare nuk duhet te njohe ngecje ne vend,por duhet zhvilluar e i duhen krijuar kushtet e pershtatshme per zhvillim,pa perjashtuar perdorimin e forces se armatosur nese do jete e nevojshme per te pasuruar vendin.Skllaverimi ekonomik duhet zevendesuar me imperializem ekonomik.Nuk kemi pse tregohemi te moralshem me te pamoralshmit,apo kur femijet tane kerkojne te ardhme te sigurte.

http://hyllin.blogspot.com/
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Doktrina ilire
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Pirateria ilire
» Tregtia ilire
» Stolitë ilire
» Bujqësia ilire
» Peshkataria ilire

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Shkencë :: Politikë-
Kërce tek: