FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Ausonët, pellazgët legjendarë të Italisë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 1095
Join date : 17/03/2013

Ausonët, pellazgët legjendarë të Italisë Empty
MesazhTitulli: Ausonët, pellazgët legjendarë të Italisë   Ausonët, pellazgët legjendarë të Italisë EmptyFri 15 Aug 2014, 19:57

Ausonët – popull i vjetër i Italisë nga familje indo-evropiane, fiset e të cilit u futën të parët në gadishull. Hero i tyre ishte Ausoni, i biri i Odiesut, që ky e kishte me Kirken, apo sipas një verzioni tjetër me Kalypson. Në kohëra të lashta Italia ishte quajtur Ausonia.

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
 
Ausonët, pellazgët legjendarë të Italisë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Epitetet dhe cilësitë legjendare të fiseve
» Pellazget
» Pellazget dhe epirotet
» --- PELLAZGËT KUNDËR GREKËVE ---
» Feakët, pellazgët e Korfuzit

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Shkencë :: Histori :: Ilirjanët-
Kërce tek: