FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Feakët, pellazgët e Korfuzit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 1182
Join date : 17/03/2013

Feakët, pellazgët e Korfuzit Empty
MesazhTitulli: Feakët, pellazgët e Korfuzit   Feakët, pellazgët e Korfuzit EmptyWed 20 Aug 2014, 20:00

Feakët – popull i privilegjuar nga perënditë dhe i pajisur me të gjitha të mirat. Banonte në ishullin e Skerisë, më vonë Korkyra (sot ishulli i Korfuzit). Në ishullin e tyre shkoi edhe Odiseu gjatë aventurave të tij shumëvjeçare. Sapo zbarkoi në tokën e tyre heroi u prit nga Nausika, e cila çoi në pallatin madhështor të babait të saj, Alkino, ku u prit me nderime të mëdha. Në një godti Odiseu i tregoi të zotit të shtëpisë të gjitha aventurat e tij. Mbreti i feakëve i dha heroit edhe një anije për të arritur në Itakë. Kjo mikpritje që feakët i bënë Odiseut, ngjalli zemërimin e Poseidonit, i cili e ndiqte heroin prej shumë kohësh.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
 
Feakët, pellazgët e Korfuzit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Pellazget
» Pellazget dhe epirotet
» --- PELLAZGËT KUNDËR GREKËVE ---
» Ausonët, pellazgët legjendarë të Italisë

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Shkencë :: Histori :: Ilirjanët-
Kërce tek: