FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Epitetet dhe cilësitë legjendare të fiseve

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 1176
Join date : 17/03/2013

Epitetet dhe cilësitë legjendare të fiseve Empty
MesazhTitulli: Epitetet dhe cilësitë legjendare të fiseve   Epitetet dhe cilësitë legjendare të fiseve EmptyTue 30 Jan 2024, 14:23

Këto legjenda poashtu ndërrojnë nga krahina në krahinë. Sadik Asllani nga Kijeva e Llapushës jep këtë version:

"Një malësore paska thënë: 'E dëshiroj burrin që i ka mnetë e Gashit, sytë e Kelmendit, qafën e Krasniqes, gjyksin e Berishës, e kujdesin e Bytyçit'. Kur e pyetën pse, u përgjigj: "Shumica prej Gashit janë të mençëm. Kelmendi janë largpamës. Krasniqi e kanë qafë e gatë, që të vonojë fjala sadopak e mos të delë e pagdhendun. Ndonjëherë duhet me i ra me gjoks, sikur Berisha. Po, besa duhet t'kujtojë dhe t'mramen sikur Bytyçi"

Në një version tjetër shumica e këtyre epiteteve ndryshojnë:

Një fjalë e urtë popullore thotë: “Menja e Gashit, syni i Krasniqës, inati i Berishës, trimnia e Kelmenit, gjarpnia e Thaçit.”

Këtu ka versione krahinore, ndaj thënie të tilla kanë vlerë vetëm brenda kontekstit krahinor dhe historik, por jo në mënyrë absolute.

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
 
Epitetet dhe cilësitë legjendare të fiseve
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Numri dhe radhitja e fiseve
» Emënvende legjendare
» Ausonët, pellazgët legjendarë të Italisë

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Shoqni :: Fiset shqiptare-
Kërce tek: