FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Barna popullore kunder ftohjes

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Laureta
MODERATOR
Laureta


Female Numri i postimeve : 18
Join date : 07/07/2014
Age : 30
Location : Ferizaj

Barna popullore kunder ftohjes Empty
MesazhTitulli: Barna popullore kunder ftohjes   Barna popullore kunder ftohjes EmptyMon 14 Jul 2014, 13:00

Lulja e Blirit

Një tjetër bimë që përdoret kundër kollës është edhe lulja e blirit. Mjekët këshillojnë të pihet tre deri në katër gota me çaj bliri në ditë nga njerëzit që kanë kollë. Efektet do të jenë të menjëhershme.

Çaji i lulëkuqes

Një bimë mjaft frytdhënëse në luftën kundër kollës së shkaktuar nga mushkëritë dhe pezmatimi i bronkeve është edhe lulëkuqja. Nga kjo bimë përdoren vetëm petalet e saj. Çaji i lulëkuqes pihet i ëmbëlsuar me mjaltë, sepse ai jo vetëm i jep ëmbëlsi çajit, por ndihmon edhe në përmirësimin e fytit. Petalet e bimës, pasi janë tharë, hidhen në gjysmë gote me ujë. Lihen për 30 minuta dhe nga lëngu i përftuar pihet 1 e treta e masës. Këto çajra shërbejnë edhe në rastet, kur kolla shoqërohet me gëlbazë, pasi e bëjnë më të lehtë nxjerrjen jashtë të saj përmes kollitjes.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Barna popullore kunder ftohjes
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» --- PELLAZGËT KUNDËR GREKËVE ---
» Ilaq kunder rrudhave
» Ilaç kundër harresës
» Historia e Skenderbeut - lufta kundër muslimanëve
» FSK me uniformë popullore

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Shkencë :: Mjekësia besëlashtë-
Kërce tek: