FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Pamje nga punët bujqësore

Shko poshtë 
2 posters
AutoriMesazh
Kandhaon

Kandhaon


Numri i postimeve : 837
Join date : 09/08/2014
Location : Në breshta, mes bredhave,

Pamje nga punët bujqësore Empty
MesazhTitulli: Pamje nga punët bujqësore   Pamje nga punët bujqësore EmptySat 27 Aug 2022, 13:20


Rrafshi i Dukagjinit, korrja e kollomboçit

Pamje nga punët bujqësore 45269016-10213478723311440-2460792595891093504-n


Edituar për herë të fundit nga Kandhaon në Sat 27 Aug 2022, 16:58, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Kandhaon

Kandhaon


Numri i postimeve : 837
Join date : 09/08/2014
Location : Në breshta, mes bredhave,

Pamje nga punët bujqësore Empty
MesazhTitulli: Re: Pamje nga punët bujqësore   Pamje nga punët bujqësore EmptySat 27 Aug 2022, 16:56

Rrafshi i Dukagjinit, fshati Isniq, 1976

Pamje nga punët bujqësore 301405572-532081518719073-403341006794614786-n
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 1176
Join date : 17/03/2013

Pamje nga punët bujqësore Empty
MesazhTitulli: Re: Pamje nga punët bujqësore   Pamje nga punët bujqësore EmptyThu 04 May 2023, 18:23

Djath bio nga Teuta.. Kam dele, kuaj, lopë... nëse ju pelqejnë fotot e mia.. kshtu si jam... kështu si më dhuroi nëna natyrë....... nëse mendoni që jam bukuroshe nga fshati, pelqejeni dhe shperndajeni dhe më mbështesni.....shperndajeni
Nuk kam turp të punoj dhe ju përshëndes të gjithëve.. vlerësoni punën time nëse nuk keni turp.
Zoti ju bekoftë!

Pamje nga punët bujqësore 344030272-1158973341403897-5271892860904027393-n

Pamje nga punët bujqësore 344574002-261223729774115-7032116200421311399-n

Pamje nga punët bujqësore 344708408-251529660694404-3126382629597542308-n

Pamje nga punët bujqësore 344231759-748184276790438-5347847216413083695-n

Pamje nga punët bujqësore 344727295-536587335353680-1518135519653258321-n

Pamje nga punët bujqësore 344032261-616369563700712-6815635287236042689-n

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 1176
Join date : 17/03/2013

Pamje nga punët bujqësore Empty
MesazhTitulli: Re: Pamje nga punët bujqësore   Pamje nga punët bujqësore EmptySun 07 May 2023, 10:02

"Kur kena ardhë prej Bares bre babë, pos tokën e kena pasë. E bonëm shpinë, edhe do kallamoq e molla i mbjellëm. As kumbulla as kurgja. Mi qoj Zoti bakshish në 77'tën dy bletë. U lidhën për një molle të thartë që e kena pas në oborr. Prej qatëherë kurrë pa bletë nuk kena nejt", - po rrëfen gjyshi, baba i Nanës, gjersa po përshkojmë oborrin rreth shpisë ku kam kalu krejt vikendet dhe pushimet e verës në fëmijëri.
Gati gjysmë shekulli traditë në kultivimin e bletëve. Herë ma shumë koshere e herë më pak, punë të pandalshme.
Sot, traditën e gjyshit po e vazhdon daja Naim, me 50 koshere. "Kur të fillon sezona, krejt ditën e kaloj me to", tregon daja që vit për vit furnizon me mjaltë organike, lokale, biznese e persona që janë të interesum për mjaltën ma cilësore në rajon. Puna nuk ndalet, përkundër vështirësive dhe ndryshimeve në klimë e biodiversitet.

Pamje nga punët bujqësore 345251565-960013645193038-1798648183347294534-n

Nga: Leonora Aliu

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
Sponsored content

Pamje nga punët bujqësore Empty
MesazhTitulli: Re: Pamje nga punët bujqësore   Pamje nga punët bujqësore Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Pamje nga punët bujqësore
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Maqinat bujqësore
» Spiro Shkurti - Tradita bujqësore të shqiptarëve (citime)
» Pamje të bukura nga Karpatet e Dakisë
» Tregjet tradicionale shqiptare (pamje)

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Kulturë :: Bulkí-
Kërce tek: