FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Ishte Artamis ilire dhe jo Artemis helene

Shko poshtë 
2 posters
AutoriMesazh
Sewaturand

avatar


Numri i postimeve : 55
Join date : 04/09/2017

Ishte Artamis ilire dhe jo Artemis helene Empty
MesazhTitulli: Ishte Artamis ilire dhe jo Artemis helene    Ishte Artamis ilire dhe jo Artemis helene EmptyTue 13 Mar 2018, 16:41

Në fenë besëlashtë, ilirët nderonin hyjneshën Artemisë si mbrojtëse të gjuetarëve, pyllit dhe faunës. Ndonëse librat tradicionalë të historisë thonë se ilirët e huazuan nga helenët këtë hyjneshë, zbulimet arkeologjike flasin se parardhësit tanë kishin një kult origjinal për Artemisën.


Gjuhëtarët e huaj kanë zbuluar se tek fisi ilir i mesapëve, kjo hyjneshë njihej si Artamis, për dallim prej variantit helen Artemis ose Arktemis (Άρτεμις).

Sipas analizave gjuhësore, emri i kësaj hyjneshe lidhej me ariun *h2rtḱo-, ndërkohë në greqisht ariut i thonin 'árktos'. Helenishtja e vjetër ka ruajtur togun /-kt-/, për dallim prej iliro-shqipes që e ka asimiluar në /-t-/ (kt > t).

Ishte Artamis ilire dhe jo Artemis helene Artemis

Pra, domethënia e kësaj hyjneshe lidhet drejtpërdrejtë me iliro-shqipen ,ari', pasi që paraqitjet më të shpeshta të saj ndërlidhen me arushën, e në raste të tjera edhe me sorkadhen. Dikur ky emër preferohej nga ilirët, meqë te fisi mesap kishte persona me emrin Artio.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sewaturand

avatar


Numri i postimeve : 55
Join date : 04/09/2017

Ishte Artamis ilire dhe jo Artemis helene Empty
MesazhTitulli: Re: Ishte Artamis ilire dhe jo Artemis helene    Ishte Artamis ilire dhe jo Artemis helene EmptyTue 13 Mar 2018, 16:44

Ishte Artamis ilire dhe jo Artemis helene Artio72
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sewaturand

avatar


Numri i postimeve : 55
Join date : 04/09/2017

Ishte Artamis ilire dhe jo Artemis helene Empty
MesazhTitulli: Re: Ishte Artamis ilire dhe jo Artemis helene    Ishte Artamis ilire dhe jo Artemis helene EmptyTue 13 Mar 2018, 16:51

Sipas një informacioni që kemi, ilirët e përhapën kultin e hyjneshës ari edhe në Zvicër dhe viset e keltëve.


"Në Evropën veriore ariu është lidhur gjithnjë me shndërrimin dhe ndryshimin e trajtës. Arusha bëhej me barrë në kohën kur fillonte dremitjen dimërore. Ajo udhëton nëpër errësirë dhe shfaqet në pranverë, duke simbolizuar rilindjen dhe rikthimin shaman me një zbulesë të re dhe njohje të reja për botën".

Burimi: https://feminismandreligion.com/2015/08/26/artio-celtic-goddess-of-wild-life-transformation-and-abundance-by-judith-shaw/
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sewaturand

avatar


Numri i postimeve : 55
Join date : 04/09/2017

Ishte Artamis ilire dhe jo Artemis helene Empty
MesazhTitulli: Re: Ishte Artamis ilire dhe jo Artemis helene    Ishte Artamis ilire dhe jo Artemis helene EmptyTue 13 Mar 2018, 17:44

Zoja Arti

Ishte Artamis ilire dhe jo Artemis helene Zojaarti
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 984
Join date : 17/03/2013

Ishte Artamis ilire dhe jo Artemis helene Empty
MesazhTitulli: Re: Ishte Artamis ilire dhe jo Artemis helene    Ishte Artamis ilire dhe jo Artemis helene EmptySun 07 May 2023, 00:24

Edhe në koloninë ilirjane në Daki, Alburnus Maior, haset kulti i Artamis-it, që këtu në këtë faqe informative na del me sa duket me emër të gabuar si Artavis:

Artavis
Indigenous divinity of the Illyrian-Dalmatian groups, attested in Alburnus Maior, Roman Dacia in the mining context.

Përkthimi: Artavis, hyjni burimore e popullësisë iliro-dalmate, e hasur në Alburnus Major, në Dakinë romake në mjedis xehetar.


Mbishkrimi:

AE 2003, 01503: Dib(us) Artavis(?) / Bato Sec/undi / v(otum) s(olvit) l(ibens) m(erito)


https://danubianreligion.com/gods-on-the-danube/
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
Sponsored content

Ishte Artamis ilire dhe jo Artemis helene Empty
MesazhTitulli: Re: Ishte Artamis ilire dhe jo Artemis helene    Ishte Artamis ilire dhe jo Artemis helene Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Ishte Artamis ilire dhe jo Artemis helene
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Përkthime nga autorë të lashtë helenë
» Stolitë ilire
» Bujqësia ilire
» Peshkataria ilire
» Doktrina ilire

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Theologji :: Besa e Lashtë-
Kërce tek: