FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Ilirët që shndërroheshin në ujq

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Hylltar
MODERATOR
Hylltar


Male Numri i postimeve : 193
Join date : 23/04/2013
Age : 43
Location : Në Fushat e Elysesë

Ilirët që shndërroheshin në ujq Empty
MesazhTitulli: Ilirët që shndërroheshin në ujq   Ilirët që shndërroheshin në ujq EmptyWed 16 Mar 2022, 00:42

Herodoti libri 4, 105

Ndodh që këta njerëz janë magjistarë; pasiqë skythët dhe helenët e vendosur në Skythi, thonë se një herë në vit, çdonjëri prej këtyre Neurëve bëhet ujk për disa ditë dhe pastaj sërish kthehet në formën e mëparshme. Ata që tregojnë këtë rrëfenjë nuk më bindin; por ata megjithatë e tregojnë dhe betohen për vërtetësinë e saj.

Këta ishin fis me prejardhje ilire nga viset malore pranë Adriatikut që pastaj u shpërngulën në ato treva të Skythisë
Ilirët që shndërroheshin në ujq Neuri

_________________
PAGANËT PO TRIUMFOJNË, IMAMËT PO BIEN, BOTËS SË SHPEJTI DO TI KTHEHET PAQA.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Ilirët që shndërroheshin në ujq
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Mjekrrat te ilirët
» Lulengjyrat te ilirët
» Mjekësia te ilirët
» Pijet te ilirët
» Higjiena te ilirët

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Theologji :: Adhurime-
Kërce tek: