FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Mjekrrat te ilirët

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Kandhaon

Kandhaon


Numri i postimeve : 837
Join date : 09/08/2014
Location : Në breshta, mes bredhave,

Mjekrrat te ilirët Empty
MesazhTitulli: Mjekrrat te ilirët   Mjekrrat te ilirët EmptySat 26 Feb 2022, 20:43

A. Stipçeviq, "Ilirët"
TË RRUARIT E MJEKRËS

Duke gjykuar sipas pamjeve nëpër monumentet e vendit ilirët e pa romanizuar ose gjysmë të romanizuar nuk i rruanin mjekrat. Megjithatë, duket se mjekra nuk ishte e zakonshme te të gjithë ilirët ose bile jo në mënyrë të njëjtë në epokën parahistorike dhe më vonë në epokën romake. Duke gjykuar sipas objekteve të gjetura si janë brisku prej bronzi nga epoka e bronzit dhe epoka e vjetër e hekurit në Slloveni, në Bosnjen veriore dhe gjatë bregdetit Adriatik duket se në ato kohë dhe në ato rajone ilirët i rruanin mjekrat. Në kohën romake ilirët e romanizuar që jetonin nëpër qytete ose kampet ushtarake, si ushtarë në provincat e largëta të Perandorisë, ndiqnin në këtë drejtim hiret e modës romake.

Dihet me siguri se të gjithë brisqet e bronzit në kohën parahistorike nuk shërbenin vetëm si vegla rroje, megjithatë, prania e tyre në një numër të madh në një rajon të caktuar merret si dëshmi se njerëzit me ta rruanin mjekrat. Për praninë e brisqve në rajonin e Jugosllavisë në kohën parahistorike shih Franc Stare, Polomesecne britve iz Jugoslavije, Arheoloski vestnik, 8/1957, fq. 204-234.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Mjekrrat te ilirët
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Pijet te ilirët
» Lulengjyrat te ilirët
» Veshmbathjet te ilirët
» Blegtoria te ilirët
» Gjuetia te ilirët

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Kulturë :: Maskim-
Kërce tek: