FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Tupani (tympani i lashtë ilir)

Shko poshtë 
2 posters
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 1100
Join date : 17/03/2013

Tupani (tympani i lashtë ilir) Empty
MesazhTitulli: Tupani (tympani i lashtë ilir)   Tupani (tympani i lashtë ilir) EmptyWed 03 Feb 2021, 16:46

Tupani (tympani i lashtë ilir) Tupan

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
Kandhaon

Kandhaon


Numri i postimeve : 797
Join date : 09/08/2014
Location : Në breshta, mes bredhave,

Tupani (tympani i lashtë ilir) Empty
MesazhTitulli: Re: Tupani (tympani i lashtë ilir)   Tupani (tympani i lashtë ilir) EmptyFri 11 Mar 2022, 21:39

Për emën e me urdhën të Zotave të mdhaj e të vërtetë

Mënyra si përdorej tupani i lashtë ilir

Tupani i lashtë ilir mbahet me dorën e majtë dhe goditet me dorën e djathtë, ose me majën e gishtave ose me një shkop të posaçëm që ka në majë një krye me humë, të mbështjellun me një copë arnë.

Tupani nuk ka mundësi të kombinimeve të shumta por mund të përcjellë për mrekulli ritmet e thjeshta.

Këto ritme luhen duke kombinue dy forma goditjesh: e theksueme dhe e patheksueme.

Goditja e theksueme âsht një goditje mâ e fortë që niset nga një largësi më e madhe, ndërsa goditja e patheksuar është dukshëm ma e dobët dhe goditet nga afërsia.

Në bazë të këtyne formohen kombinime të llojllojshme që marrin emnin simbas gjatësisë së ciklit:

NJËSHE - O O O O O O - ritëm i njëtrajtshëm, me vetëm një lloj goditjesh, shërben kryesisht për rituale e meditim, por edhe për përcjellje të ndonjë valle të posaçme

DYSHE - O o O o O o O o O o O o  - ritëm i thjeshtë, ku goditjet e theksueme dhe të patheksueme zavendësohen me njana tjetrën vazhdimisht, haset shpesh në kangë djepi

TRESHE - O o o O o o O o o - ritëm me një të theksueme dhe më pas dy të patheksueme, dhe ky cikël përsëritet vazhdimisht, poashtu përdoret në kangë djepi

KATËRSHE - O o o o O o o o O o o o - haset më rrallë si ritëm, dhe thuajse nuk përdoret në kombinime më komplekse, por âsht i përshtatshëm për rituale e meditim

PESËSHE - O o o O o - kombinim i një treshe dhe një dyshe që ndërrohen vazhdimisht me njana-tjetrën; përdoret në kangë të ndryshme (3 + 2 = 5)

SHTATËSHE - O o o O o O o - ritmi më i përhapur ndër këngët shqiptare, (3 + 2 + 2 = 7)

TETËSHE - O o o O o o O o - kombinim i dy tresheve me një dyshe (3 + 3 + 2 = 8)

NANDËSHE - O o o O o O o O o - poashtu ritëm i përhapun në këngët shqipe (3 + 2 + 2 + 2 = 9)

DYMBËDHJETËSHE - O o O o O o o ' O o O o o - poashtu i përhapun te shqiptarët (7 + 5 = 12)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Tupani (tympani i lashtë ilir)
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Juliani - Perandori ilir që mbrojti Besën e Lashtë
» Tupani (Tympanos)
» Përkthime nga autorë të lashtë helenë
» Armatimi ilir
» Dielli ilir

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Kulturë :: Muzikë besëlashtë-
Kërce tek: