FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Deshmia e Williamit te Tyrit per shkijet e Rashkës

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Sewaturand

avatar


Numri i postimeve : 55
Join date : 04/09/2017

Deshmia e Williamit te Tyrit per shkijet e Rashkës Empty
MesazhTitulli: Deshmia e Williamit te Tyrit per shkijet e Rashkës   Deshmia e Williamit te Tyrit per shkijet e Rashkës EmptySat 30 Dec 2017, 14:54

Lavdu kjofshin hyjtë tonë!

Williami i Tirit, qe ndoqi per se afermi kryeqezaten e vitit 1168, duke qene ne kontakt me zhupanin e Rashkes, i pershkruente shkijet me keto ngjyra:

Est autem populus incultus, absque disciplina, montium et sylvarum habitator, agriculture ignarus; gregibus et armentis copiosi, lacte, caseo, butyro, carnibus, melle, et cera uberius abudantes.

Përkthimi:

"(Ata) jane nji popull i pakulturuem dhe i padiciplinuem, qe banojne malet dhe pyjet, dhe nuk njohin bujqesine, por kane tufa te medha bagetish, tamel, djathë, bylmet, mish dhe mjaltë me tepri".

Jo vetem kaq, por rrnesa e shkijeve te Rashkes mbeshtetej krejtesisht ne inkursione plaçkitese ne tokat e pasuna arberore:

Ii magistratus habent, quos Suppanos vocant, et domino Imperatori aliquando serviunt; aliquando de montibus et sylvis egredientes, omnem circa se regionem, ut sunt audaces et bellicosi viri, depopulantur

"Ata i binden autoritetet te, sic e quajne ata, Zhupanit, dhe i sherbejne perandorit te botes; por me shpesh ata zbresin nga malet dhe pyjet, dhe i shkretojne tokat perreth.

Dhe, per befasine e te gjithe, eshte nje autor serb si qe pranon se serbet e malesive te Rashkes e kolonizuen Dardanine pjellore:

Код брђанских елемената , као што је био српски у рашким планинама , има те неодољиве тежње да избије на чистину , у пределе лакшег живота (Burimi: Владимир Ћоровић, Историја Срба, 2006, f.167)

Përkthimi:

"Me elementët malësorë, siç ishin në malet e Serbisë dhe Rashkës, kishte nji prirje për t'u vendosur në tokat pjellore për nji jetë ma të lehtë".

_________________
KLAOHI ZIS
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Deshmia e Williamit te Tyrit per shkijet e Rashkës
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
»  Dëshmia e parë për arbërit në Kosovë vjen nga Drenica
» Dëshmia e Marin Segonit për Maqedoninë në kohë të Skënderbeut

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Shkencë :: Histori :: Arbnorët-
Kërce tek: