FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Kryengritjet anti-turke ne Dardaninë e shek.16 - Kaçakët e parë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Sewaturand

avatar


Numri i postimeve : 55
Join date : 04/09/2017

Kryengritjet anti-turke ne Dardaninë e shek.16 - Kaçakët e parë Empty
MesazhTitulli: Kryengritjet anti-turke ne Dardaninë e shek.16 - Kaçakët e parë   Kryengritjet anti-turke ne Dardaninë e shek.16 - Kaçakët e parë EmptyMon 25 Dec 2017, 16:00

Nje permase, thuajse e panjohur fare, per shqiptaret e Dardanisë eshte historia e gjysmes se dyte te shekullit 16-te. Pushtimi osman i kesaj pjese te Shqiperise, sic e cileson Philip de Maizere, filloi ne vitin kobzi 1389, por kjo treve nuk iu nenshtrua asnjehere sundimit osman. Dhe per kete flet fakti qe edhe ne apogjeun e fuqise se armeve osmane, pas Sylejman mizorit, kryengritjet shqiptare ne Dardani nuk kishin te ndalur.

Duke qene se ultesirat ishin te parat qe u uzurpuan nga timariotet dhe spahinjte osmane, popullata shqiptare iu nenshtrua nje varferimi te thelle. Duke qene ne kushtet e nje izolimi te thelle me resurse te kufizuara, nje pjese e popullates u detyrua te arratisej ne male dhe prej andej te zhvillonte jete kaçake.

Burimet e huaja permendin vazhdimisht sulmet e 'banditeve', kuptohet ne kontekstin negativ dhe nga prizmi i interesave o te spahinjve osmane o te tregtareve raguzane, por kjo duhet interpretuar ne kontekstin e gjere dhe jo si ngjarje e izoluar. Popullata e panenshtruar ishin shqiptaret, perderisa kryengritesit gjithnje identifikohen si 'albanais' dhe asnjehere si 'serb'.

Narracioni i historianeve serbe duhet marre me rezerve, por megjithate ne po nenvizojme kryengritjet shqiptare antiturke:

Kryengritjet anti-turke ne Dardaninë e shek.16 - Kaçakët e parë Beslasht1

Kryengritjet anti-turke ne Dardaninë e shek.16 - Kaçakët e parë Beslasht2

Kryengritjet anti-turke ne Dardaninë e shek.16 - Kaçakët e parë Beslasht3

Kryengritjet anti-turke ne Dardaninë e shek.16 - Kaçakët e parë Beslasht4

Burimi: Le Kosovo-Metohija dans l'histoire serbe, 1990 (grup autorësh serbë: Radovan Samargjiç, Sima Çirkobiç, Olga Zirojeviç, Radmila Triçkoviç, Dushan Batakoviç, Veselin Djuretiç, Kosta Çavoshki, Atanasije Jevtiç)


Edituar për herë të fundit nga Sewaturand në Mon 25 Dec 2017, 16:07, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sewaturand

avatar


Numri i postimeve : 55
Join date : 04/09/2017

Kryengritjet anti-turke ne Dardaninë e shek.16 - Kaçakët e parë Empty
MesazhTitulli: Re: Kryengritjet anti-turke ne Dardaninë e shek.16 - Kaçakët e parë   Kryengritjet anti-turke ne Dardaninë e shek.16 - Kaçakët e parë EmptyMon 25 Dec 2017, 16:05

Ja edhe nje shenim interesant:

[quote"Un membre d'une delegation francaise en 1626 a note dans son recit qu'il etait impossible d'ezterminer ces bandits de la region de la Toplica parce que, devant les expeditions lancees a leur poursuite, ils se retiraient dans les motagnes d'Albanie, ou ils trouvaient un refuge sur."][/quote]

Perkthimi shqip:

[quote"Nje pjesetar i nje delegacioni freng ne 1626 shenoi se ishte e pamundur te kapeshin 'banditet' ne treven e Toplices per shkak se pas fushatave ne ndjekje te tyre, ata terhiqeshin ne malet e Shqipnis' ku gjenin strehim"][/quote]

f. 92
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sewaturand

avatar


Numri i postimeve : 55
Join date : 04/09/2017

Kryengritjet anti-turke ne Dardaninë e shek.16 - Kaçakët e parë Empty
MesazhTitulli: Re: Kryengritjet anti-turke ne Dardaninë e shek.16 - Kaçakët e parë   Kryengritjet anti-turke ne Dardaninë e shek.16 - Kaçakët e parë EmptyMon 25 Dec 2017, 16:45

Sipas historianit Skender Rizaj, nje ferman i sulltanit, i dates 9 korrik 1584, derguar Zaim Aliut, mbrojtes i sanxhakut te Shkupit dhe Prizrenit, kerkonte mobilizimin e timarioteve veterane kunder 'arnavut asileri' (kryengritesit shqiptare), gje qe shpreh mjaft mire karakterin etnik te rebeleve.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

Kryengritjet anti-turke ne Dardaninë e shek.16 - Kaçakët e parë Empty
MesazhTitulli: Re: Kryengritjet anti-turke ne Dardaninë e shek.16 - Kaçakët e parë   Kryengritjet anti-turke ne Dardaninë e shek.16 - Kaçakët e parë Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Kryengritjet anti-turke ne Dardaninë e shek.16 - Kaçakët e parë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Dosja Anti-Vax
»  Dëshmia e parë për arbërit në Kosovë vjen nga Drenica
» Shqiptarët në Sanxhak në shek. XIX dhe XX
» Përbamja kombtare e Epirit në shek. XIX
» Përmendja e parë e yllësisë Qerrja

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Shkencë :: Histori :: Arbnorët-
Kërce tek: