FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Prezentim i fesë tonë

Shko poshtë 
3 posters
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 1095
Join date : 17/03/2013

Prezentim i fesë tonë Empty
MesazhTitulli: Prezentim i fesë tonë   Prezentim i fesë tonë EmptyTue 26 Aug 2014, 23:17

Perënditë:
Perëndia e rrufeve: Zojs, Zeus, Zis, Gebeleizis, Zibelsurdus, Shurdhi, Baba Tomorri, Enji
Nëna e madhe:  Reja (Rea), Kybela, etj
Perëndia e kopeve: Vidasi, Fauni, Pani, Silvani
Perëndesha e pyjeve: Zana, Thana, Diana, Arthema (Arthemis), Bendis, Kotyto, Athena
Perëndia ujk: Dhaun, Kandhaon, Lykan, Lukan, Lykaon,
Perëndia kalorës: Medaur, Hero, Tato, Korrot, Armat,
Perëndia e ujërave dhe detit: Bindi, Redoni, Poseidoni,
Perëndesha e bukurisë: Afrodita, Prenda, Iria, Anzotika, Zeirene, Turan, Aprodita,
Perëndesha e kuajve: Ika, Menzana
Perëndia e venës: Dionysi, Sabaziosi, Baku,


Profetët:
Zalmoksi
Orfeu
Epimenidi
Hylli i Ilirisë
Eumolpi


Orakujt & Sibyllat:

Orakulli i Dodonës
Sibylla e Kumës


Ritualet:
Lutjet
Pastrimi i foshnjes së posalindur
Pagëzimi i fëmisë (me emër ilir-shqip)
Festat e motmotit
Flijimi i kafshës në themele të shtëpisë
Pastrimi i dhëndrrit dhe nuses para martesës
Agjërimi
Ritet e varrimit (pastrimi, etj.)
Misteret


Misteret:
Orfike
Eleusine
e Kabyrëve
Dioniziake
e Zalmoksit
e Kalorësve

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi


Edituar për herë të fundit nga Tomor në Tue 07 Feb 2017, 16:23, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 1095
Join date : 17/03/2013

Prezentim i fesë tonë Empty
MesazhTitulli: Re: Prezentim i fesë tonë   Prezentim i fesë tonë EmptyTue 26 Aug 2014, 23:20

Lista përditësohet herë pas here, kur sjellim gjëra të reja, ose kur shtojmë të dhëna më të hollësishme.

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
Edvini

Edvini


Male Numri i postimeve : 2
Join date : 21/10/2015
Location : Tiranë

Prezentim i fesë tonë Empty
MesazhTitulli: Re: Prezentim i fesë tonë   Prezentim i fesë tonë EmptyFri 22 Jan 2016, 22:07

Mendoj se hyji kryesor në besimin e lashtë ilir-arbën-shqiptar ishte dhe është Dielli. Jo më kot ende edhe sot themi "Pasha Diellin/dritën". Mos duhet futur si kryezot?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 1095
Join date : 17/03/2013

Prezentim i fesë tonë Empty
MesazhTitulli: Re: Prezentim i fesë tonë   Prezentim i fesë tonë EmptyTue 26 Jan 2016, 16:19

Dielli nuk paraqitet në ndonjë veprim, nuk është aktiv. Është thjesht i ngurtë.

Në fazën antropomorfike, perënditë janë njerëz, kurse planetët/yjet nuk janë më perëndi.

Hyji kryesor është Zeusi / Zisi

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 1095
Join date : 17/03/2013

Prezentim i fesë tonë Empty
MesazhTitulli: Re: Prezentim i fesë tonë   Prezentim i fesë tonë EmptyTue 26 Jan 2016, 18:52

Edvini shkruajti:
Mendoj se hyji kryesor në besimin e lashtë ilir-arbën-shqiptar ishte dhe është Dielli. Jo më kot ende edhe sot themi "Pasha Diellin/dritën". Mos duhet futur si kryezot?

Dielli është kult, kulti më i përhapur, ka ndikuar më së shumti, sidomos në kalendar, pasiqë kalendari jonë është i pastër diellor, simbolet e diellit më të përhapura, tatiuazhet e diellit më të përdorura, etj. Por perënditë janë diçka tjetër, p.sh. Zisi si perëndi supreme, nuk mund të vihet nën Diellin.

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
illyrian GOD

illyrian GOD


Male Numri i postimeve : 4
Join date : 24/06/2020

Prezentim i fesë tonë Empty
MesazhTitulli: Re: Prezentim i fesë tonë   Prezentim i fesë tonë EmptySat 24 Oct 2020, 20:59

[quote="Tomor"]Perënditë:
Perëndia e rrufeve: Zojs, Zeus, Zis, Gebeleizis, Zibelsurdus, Shurdhi, Baba Tomorri, Enji
Nëna e madhe:  Reja (Rea), Kybela, etj
Perëndia e kopeve: Vidasi, Fauni, Pani, Silvani
Perëndesha e pyjeve: Zana, Thana, Diana, Arthema (Arthemis), Bendis, Kotyto, Athena
Perëndia ujk: Dhaun, Kandhaon, Lykan, Lukan, Lykaon,
Perëndia kalorës: Medaur, Hero, Tato, Korrot, Armat,
Perëndia e ujërave dhe detit: Bindi, Redoni, Poseidoni,
Perëndesha e bukurisë: Afrodita, Prenda, Iria, Anzotika, Zeirene, Turan, Aprodita,
Perëndesha e kuajve: Ika, Menzana
Perëndia e venës: Dionysi, Sabaziosi, Baku,


A janë Perëndi me shumë emra, që janë thirrë ndër vite apo shumë perëndi, se spo mundem me kuptu?? Very Happy
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 1095
Join date : 17/03/2013

Prezentim i fesë tonë Empty
MesazhTitulli: Re: Prezentim i fesë tonë   Prezentim i fesë tonë EmptyTue 22 Dec 2020, 17:10

Po zakonisht ka shumë emra, ose shumë verzione për të njëjtën hyjni.

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
Sponsored content

Prezentim i fesë tonë Empty
MesazhTitulli: Re: Prezentim i fesë tonë   Prezentim i fesë tonë Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Prezentim i fesë tonë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Rreth karakterit etno-kulturor të fesë
» Lashtësia e racës tonë
» Kanuni i Skenderbeut - vepër monumentale e kulturës tonë
» Poezia prekëse e një ushtari ilir: Medaur, o zot i popullit tonë

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Theologji :: Besa e Lashtë-
Kërce tek: