FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Emënvende legjendare

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 1176
Join date : 17/03/2013

Emënvende legjendare Empty
MesazhTitulli: Emënvende legjendare   Emënvende legjendare EmptySun 25 Feb 2024, 03:40

Në trevën e Drenicës
Dashec - Guri me Themra (gurë të tillë lidhen me legjenda e shpesh herë me kreshnikët)
Izbicë - Vorret e Krushqve
Kastërc - Guri i Plakës
Klladërnicë - Lisi i Shtrigave
Kopiliq i Epërm - Fusha e Sharanit, Rrugica e Sharanit, Bunari i Millosh Kopiliqit
Kopiliq i Poshtëm - Përroi i Bahorit, Kisha e Bahorit, Bunari i Kishës së Bahorit, Varret e Moçme (me gurë të mëdhenj)
Kotorr - Gurët e Halilit
Stërmc i Poshtëm - Vorret e Krushqve
Leçinë - Lisi i Shtrigut
Rakinicë - Vorret e Krushqve
Marinë - Gurët e Mujës
Prekaz i Poshtëm - Varret e Krushqve
Runik - Vorret e Kurshqve, Vorri i Plakës
Plluzhinë - Vorret e Krushqve

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
 
Emënvende legjendare
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Ausonët, pellazgët legjendarë të Italisë
» Epitetet dhe cilësitë legjendare të fiseve

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Kulturë :: Krijimtaria gojore-
Kërce tek: