FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Kulti i ujkut

Shko poshtë 
2 posters
AutoriMesazh
Kandhaon

Kandhaon


Numri i postimeve : 837
Join date : 09/08/2014
Location : Në breshta, mes bredhave,

Kulti i ujkut Empty
MesazhTitulli: Kulti i ujkut   Kulti i ujkut EmptyTue 04 Apr 2023, 09:43

Ujku është kafshë me aftësi të jashtëzakonshme sipas besimit. Ai është në gjendje të pengojë shpirtërat e këqinj që mos t'u bëjnë keq njerëzve, nga ai ka frikë shtriga, lugati dhe shumë krijesa tjera të dëmshme. Edhe tash kur plakat përmendin lugatin, shtrigën etj, shtojnë "ia preftë ujku udhën". Dhëmbët dhe thonjtë e ujkut përdoren si hajmali, për fëmijë, u vëhen në djep ose u qepen në kapuç ose në rroba, për t'i mbrojtur nga syri i keq.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 1176
Join date : 17/03/2013

Kulti i ujkut Empty
MesazhTitulli: Re: Kulti i ujkut   Kulti i ujkut EmptyTue 09 May 2023, 18:32

Ujqët. Besim popullor. Fiset baritore shqiptare u trembeshin shumë ujqëve në të kaluarën. Për këtë arsye, për të mos tërhequr vëmendjen e tyre, përdornin për ta një numër eufemizmash, si bisha, gojëlidhuni, i pagoji. Ujku mund të mbyste vetëm nëntëdhjetë e nëntë dele. Kur mundohej të hante të njëqindën, ngordhte.

Lidhur me vampirët, mendohej se vetëm ujku mund ta detyronte lugatin të kthehej e të hynte prapë në varr. Kur dikush nuk i jepte para një lypësi të veshur me lëkurë ujku, mjaftonte që lypësi ta hidhte lëkurën te pragu i shtëpisë së kurrnacit dhe bagëtinë e këtij të fundit me siguri do ta hante ujku. Duke u nisur nga kjo, thuhet se asnjë bari nuk i kishte lënë ndonjëherë pa para lypësit e veshur me lëkurë ujku.


_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
 
Kulti i ujkut
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Kulti i kaut
» Kulti i gurit
» Kulti i gjarpërit
» Kulti i drunjve
» Kulti i dhisë

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Theologji :: Kulte-
Kërce tek: