FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Kulti i dhisë

Shko poshtë 
2 posters
AutoriMesazh
Buzulk

Buzulk


Male Numri i postimeve : 52
Join date : 21/07/2014
Location : Jutbinë

Kulti i dhisë Empty
MesazhTitulli: Kulti i dhisë   Kulti i dhisë EmptyThu 12 Mar 2015, 21:49

Kulti i dhisëKulti i dhisë e ka zanafillën në legjendën për Zeusin, i cili u fsheh nga e ëma, Rea, në mal dhe atje u ushqye me qumështin e një dhie. Gjatë rrjedhës së historisë, dhia iliriane ishte me famë, jo vetëm për qumështin, por edhe për faktin se, ajo pillte dy herë në vit dhe bënte nga dy dhe tre keca. Pirrua i Epirit dhe Skënderbeu i mbanin brirët e dhive në përkrenaret e tyre. Prezenca në përkrenaren e Pirros dhe atë të Skënderbeut simbolizonte fat dhe orën e mirë që sillte dhia për mbretin, mbretëritë dhe ushtritë e tyre.Në legjendën e Mujit dhe Halilit, tri dhitë briarta janë mbrojtëse të tyre.

Shpesh cjapi është përdorur edhe si kurban. Studiuesit konfirmojnë se cjapi dhe dhia janë përdorur si simbole të flijimit për perënditë në lashtësi. Folklori shqiptar është një tjetër dëshmi e kultit të dhisë. Si argument ilustrues po sjellim simbolizimin: “Tri dhitë e shenjta të zanave”, të Çabejt. Përveç kultit të dhisë, Herodoti shkruan se, në luginën e Vjosës ka qenë i pranishëm edhe kulti i deles. “Në luginën e Vjosës, thotë ai, mbaheshin në shpellë një tufë dhensh të shenjta kushtuar Diellit”.

Shyqri Hysi

OSHTIMA
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Kandhaon

Kandhaon


Numri i postimeve : 797
Join date : 09/08/2014
Location : Në breshta, mes bredhave,

Kulti i dhisë Empty
MesazhTitulli: Re: Kulti i dhisë   Kulti i dhisë EmptyTue 14 Mar 2023, 19:13

Amaltea


Bija e mbretit kretas Melis, që e ushqeu Zeusin e porsalindur me qumështin e një dhie. Amaltea ishte hyjneshë e mjaltës. Kur dhia humbi njërin bri në një shkëmb, Amaltea e mbushi atë me lule dhe pemë, dhe ia dhuroi Zeusit. Ky njihet si Briri i Begatisë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Kandhaon

Kandhaon


Numri i postimeve : 797
Join date : 09/08/2014
Location : Në breshta, mes bredhave,

Kulti i dhisë Empty
MesazhTitulli: Re: Kulti i dhisë   Kulti i dhisë EmptyTue 14 Mar 2023, 19:19

Briri i Begatisë


Briri i Begatisë ishte burim i pashterrshëm i të mirave. Dhia me të cilën Amaltea kishte ushqyer Zeusin e porsalindur, ngeci në një pemë dhe theu bririn. Zeusi ua dhuroi atë nimfave, duke u thënë se në saje të bririt do të merrnin me shumicë çdo gjë që do të dëshironin.

Kulti i dhisë Brini1
Kulti i dhisë Brini2
Briri i Begatisë (punime artistike nga shporta respektivisht nga brumi)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

Kulti i dhisë Empty
MesazhTitulli: Re: Kulti i dhisë   Kulti i dhisë Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Kulti i dhisë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Kulti i kalit
» Kulti i gurit
» Kulti i gjarpërit
» Kulti i drunjve
» Kulti i kaut

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Theologji :: Kulte-
Kërce tek: