FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Numri e = 2.71828

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Kandhaon

Kandhaon


Numri i postimeve : 797
Join date : 09/08/2014
Location : Në breshta, mes bredhave,

Numri e = 2.71828 Empty
MesazhTitulli: Numri e = 2.71828   Numri e = 2.71828 EmptySat 18 Mar 2023, 02:47

2.71828182845904523536028747135266249775724709369995....

Numri e që ndryshe njihet si numri i Eulerit, është një konstante matematikore.

Në mënyrën ma parake, ky numër nxirret kësisoj:
- Një njeri jep 1000 lekë me gjedheshtër (interes) 100%, me afat për një vit. Duke qenë se për gjysmën e afatit kërkohet gjysma e gjedheshtrës, që i bie 50% atëherë huadhanësi vendos të bëjë një ndryshim: të japë fillimisht lekët për 6 muaj me 50% gjedheshtër, dhe pastaj për 6 muajt tjerë sërish për 50% gjedheshtër. Në afatin e dytë nuk jepen vetëm lekët bazë por edhe gjedheshtra e fituar pra:

1.5 X 1.5 = 2.25

Kështu në fund të vitit do të kishte 250 lekë ma shumë se sa po t'i jipte hua në mënyrën e parë, me afat vjetor.

Por mundet me shkue tutje, me e nda afatin vjetor në 4 pjesë, ndërsa gjedheshtrën poashtu në 4 pjesë:
1.25 X 1.25 X 1.25 X 1.25 = 2.44.....

Në sa më shumë pjesë që e ndan afatin vjetor, aq më i madh është fitimi që nxjerrë nga huadhanja do të jetë më i madh. Pra pamë që kishte një rritje eksponenciale:
2 > 2.25 > 2.44 etj.

Mirëpo i ka kufizimet e veta: nuk mund të tejkalojë numrin e që është 2.718.....
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Numri e = 2.71828
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Numri i shqiptarëve sipas shteteve
» Shqiptarët në Zvicërr

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Shkencë :: Përpikni-
Kërce tek: