FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Vallet popullore

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 1182
Join date : 17/03/2013

Vallet popullore Empty
MesazhTitulli: Vallet popullore   Vallet popullore EmptyThu 14 Jan 2021, 19:42

Vallet popullore sipas veglave dhe shoqërimit muzikor:

Fushë e veçantë e ndërthurrjes së muzikës popullore me koreografinë popullore.
Enci. Format e ndërthurrjes janë nga më të ndryshmet. Ndër vallet tipike që mbartin këtë bashkëveprim strukturor ndërmjet muzikës popullore dhe koreografisë popullore përmendim: “Vallja e pipëzave”,“Kcim me kavall”, “Vallja e lodrës”, “Ojna e tupanit”, “Vallja e thuprës”, “Vallja e curlës”, “Qemania e vogël”, “Kcim fyelli”, “Vallja e tomrrës”, “Vallja e gajdes”, “Valle me def”, “Kcim me çifteli”, “Valle me saze”. Sipas Prof. Bogdanit kemi edhe “Kcim me gojë” (nëpërmjet fishkëllimës), “Valle e thatë- e heshtur”(d.m.th pa këngë e muzikë me vegla). Po sipas Bogdanit, më tej edhe shoqërimi muzikor i vallëzimit popullor shqiptar kryhet në këto forma:
1-me instrumenta paramuzikore.
2-me shoqërim vokal (homofonik ose polifonik)
3-me instrumenta membranofone
4-me instrumenta aerofone
5-me instrumenta kordofone
6-me curle e lodër
7-me orkestrine popullore
8-me shoqërim vokal dhe instrumentor.
Në pikëpamje të shtrirjes gjeografike vërejmë se ky bashkëveprim është i konstatuar rëndom në gjithë hapësirën etnomuzikore shqiptare.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 1182
Join date : 17/03/2013

Vallet popullore Empty
MesazhTitulli: Re: Vallet popullore   Vallet popullore EmptySun 21 Mar 2021, 20:16

Vallja e shpatave
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
 
Vallet popullore
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Vallet luftarake
» Vallet e kelmendasve të Sremit
» VALLET RITUALE NË DITËN E VERËS
» Kostumografi popullore
» FSK me uniformë popullore

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Kulturë :: Muzikë besëlashtë-
Kërce tek: