FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Posto temë të re   Përgjigju temës
 

 Ligji besëlashtë?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Pagëzori
Vizitor
AnonymousLigji besëlashtë? Empty
MesazhTitulli: Ligji besëlashtë?   Ligji besëlashtë? EmptyFri 21 Jul 2017, 12:32

Me intereson te dije se a keni ju besëlashtët ndonjë ligj fetar, sikur që kanë për shembull muslimanët sheriatin ose të krishterët të drejtën kanonike. A keni edhe ju besëlashtët ndonjë ligj, dhe a kemi ku të lexojmë për të, poqese keni?

Ju faleminderit paraprakisht!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 1182
Join date : 17/03/2013

Ligji besëlashtë? Empty
MesazhTitulli: Re: Ligji besëlashtë?   Ligji besëlashtë? EmptySat 22 Jul 2017, 16:01

Përshëndetje Pagëzor

Ne besëlashtët nuk kemi një ligj të gatshëm të shkruar, por për të ditur ligjet tona duhet studiuar mirë, të drejtën zakonore, pra të gjitha kanunet si atë të Lekës, Skenderbeut, Labërisë, të Maleve, etj. Pastaj duke qenë se nuk mjafton e drejta zakonore sepse ne duhet të kemi edhe shtet, pra të kemi edhe të drejtën shtetërore, atëherë duhet studiuar se si funksiononin shtetet ilire, Dakia, shtetet arbërore në mesjetë, shteti i Skenderbeut etj.

Studimi i të gjitha këtyre na jep njohuri të mjaftueshme se çka është e drejtë dhe çka jo.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
 
Ligji besëlashtë?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Huaja në Besëlashtë
» Qethja besëlashtë
» Simbolika besëlashtë
» Zejegatimi besëlashtë
» Kalendari Besëlashtë

Drejtat e ktij Forumit:Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Krye :: Pyetje - Përgjigje-
Posto temë të re   Përgjigju temësKërce tek: