FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Zakone të varrimit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 1095
Join date : 17/03/2013

Zakone të varrimit Empty
MesazhTitulli: Zakone të varrimit   Zakone të varrimit EmptySun 13 Nov 2016, 20:06

Të parët tanë, pellazgo-iliro-thrakë, i digjnin të vdekurit mbi një turrë drush. Kjo nga një anë bëhej me mendimin që shpirti të ngjitet në qiell së bashku me tymin, nga ana tjetër mendohej që hiri i të vdekurit në këtë mënyrë duhej t'i kthehej tokës, sepse çdo gjë nga toka është bërë e në tokë do të kthehet. Sipas fesë së lashtë edhe i pari ynë Pellazgu kishte lindur nga toka.

Të parët tanë kishin zakon të prisnin tri ditë nga vdekja e deri te kremimi. Gjatë kësaj kohe flijohej një mëzat, dhe njerëzit festonin, bënin gara të ndryshme sportive sidomos gara me karroca me kuaj dhe gara me armë (luftarake). Ditën e kremimit bëheshin edhe gjama e burrave dhe vajtimi i grave.

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
 
Zakone të varrimit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Zakone me gjarpërinj
» Shërbimet e varrimit

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Theologji :: Adhurime-
Kërce tek: