FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Zakone me gjarpërinj

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Besë Atlashti

Besë Atlashti

Female Numri i postimeve : 1
Join date : 11/09/2017
Age : 27

Zakone me gjarpërinj Empty
MesazhTitulli: Zakone me gjarpërinj   Zakone me gjarpërinj EmptyMon 11 Sep 2017, 23:12

“Na vinin kokën e gjarprit tek gjoksi ditën e dasmës”, ky është zakoni më i çuditshëm shqiptar

Zakone me gjarpërinj Martes

Sot e vetmi zakon që ka mbetur nga koha kur shqiptarët kishin besim pagan është lyerja e pragut të derës me mjaltë nga nusja para se të hyjnë në shtëpinë e burrit.

Por në rrethin e Shkodrës ka pasur një zakon, i cili sot gjendet vetëm në librin “Etnologjia”. Ditën e dasmës vajzave u vendosej një kokë gjarpri i ngordhur tek gjinjtë dhe kjo bëhej, pasi besohej se kështu largohej e keqa nga mendja e nuses. Në këtë libër gjenden edhe dëshmi reale të grave që i kanë përjetuar.

Ky zakon shqiptar si edhe çarçafi i bardhë që vendosej me njollën e gjakut në majë të kullave në Malësi ka marrë vëmendje edhe nga studiuesit e huaj.http://gazetabota.com/na-vinin-koken-e-gjarprit-tek-gjoksi-diten-e-dasmes-ky-eshte-zakoni-cuditshem-shqiptar/
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Zakone me gjarpërinj
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Tokat tona dhe kolonitë :: Malësia-
Kërce tek: