FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Shtatë perënditë e javës

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 984
Join date : 17/03/2013

Shtatë perënditë e javës Empty
MesazhTitulli: Shtatë perënditë e javës   Shtatë perënditë e javës EmptySun 23 Oct 2016, 10:41

Shtatë perëndi, shtatë ditë të javës, shtatë planete, shtatë ngjyra të ylberit, shtatë vëllezër, pas shtatë malesh e shtatë fushash, shtatë-pllam-mjekërr-e-tri-pllam-shtati, "për shtatë gjaqe s'e la pa të marrë" i thotë trimi të dashurës, nema: të hankshin shtatë-qind-mijë dreçën, etj.

Numri shtatë është i shenjtë, numër me veti magjike, prandaj përdoret shpesh në përralla, folklor, jetën e përditshme etj.

Shtatë perënditë e javës 13901478_230521767343104_7813779154487948196_n_zpscvingb1c
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 984
Join date : 17/03/2013

Shtatë perënditë e javës Empty
MesazhTitulli: Re: Shtatë perënditë e javës   Shtatë perënditë e javës EmptyWed 19 Apr 2023, 13:59

Ditët e javës kanë edhe një përqasje tjetër në misticizmin besëlashtë, përveç hyjve të naltpërmendun, ditët e javës lidhen edhe me këto figura fetare:

E hane - i kushtohet Dekeballit
E marte - i kushtohet Vidhasit, Kandhaonit, dhe Luanit
E mërkure - Venusit të Lauselit,
E enjte - , drangojve, Beelzebubit, Shtrigës së Endorit, dhe hyjneshës së gjarpnijve
E premte - Skenderbeut, nuselalës, Epafit
E shtune - Dagonit zotit filistin,
E dielle - Mbretnesha e Qiellit, Tufani (Tyfoni),
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
 
Shtatë perënditë e javës
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Perënditë kalorës
» Lidhja e besës me Perënditë - PAX DEORUM

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Theologji :: Kulte-
Kërce tek: