FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 6 bimët jeshile që mund të shpëtojnë jetën

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 1095
Join date : 17/03/2013

6 bimët jeshile që mund të shpëtojnë jetën Empty
MesazhTitulli: 6 bimët jeshile që mund të shpëtojnë jetën   6 bimët jeshile që mund të shpëtojnë jetën EmptyMon 01 Sep 2014, 12:55

6 bimët jeshile që mund të shpëtojnë jetën

6 bimët jeshile që mund të shpëtojnë jetën Shendet-660x330

Nëse ka një familje ushqimore e cila duhet konsumuar patjetër, ajo është familja e bimëve te gjelbra me gjethe. Ato përmbajnë vitamina (A, B, K), minerale ( kalcium, hekur, kalium, magnez), antioksidues dhe përbërës phytokimike. Ky është kokteji ideal për te detoksifikuar trupin dhe për te eliminuar te gjitha ato qe mund te dëmtojnë qelizat e shëndetshme.

Nga ana tjetër bimët jeshile me gjethe sjellin nitrate natyrale te cilat ulin presionin e gjakut, përmirësojnë qarkullimin dhe i mundësojnë mashkullit performanca me te mira seksuale. Ende nuk jeni bindur? Po sikur t’iu thoshim edhe se këto bime luftojnë Alzheimerin dhe depresionin? Nëse doni te humbni disa kilogramë ato do ju ndihmojnë mjaft. Ja disa nga bimët me te shëndetshme.

1. Gjethet e disa llojeve rrepash

Këto bime përmbajnë antioksidues jo shume te njohur si: acidi syringik dhe kaempferoli. Gjethet mund te konsumohen duke u mbushur me djathë deleje, fileto pule, domate apo gjithçka qe ju dëshironi.

2. Radhiqet

te pasura me nitrate, radhiqet përmirësojnë qarkullimin e gjakut. Disa studime kane zbuluar se ato mund te parandalojnë ulcerën, sëmundjet e zemrës dhe kancerit. mund t;i konsumoni ne sallate.

3. Lakra e Kinës apo bok choy

Kjo bime përmban vitamine A e cila forcon imunitetin.

4. Lakra me kërcell

Kjo lloj lakre largon aciditetin ne stomak dhe ul sasinë e kolesterolit. Gatuajeni ne avull.

5. Lakra e rrudhosur

Ky është një ushqim mrekullibërës i cili lufton kancerin, mbron zemrën, ul glicerine, forcon kockat dhe parandalon sëmundjet e syrit. Lyejeni me vaj ulliri, përziejeni me qepe dhe me pas ziejeni me vere te bardhe.

6. Cresson-i

Nëse konsumoni një tas me këto lakra do merrni dozën e nevojshme ditore me vitamine K. Nëse konsumoni çdo dite përgjatë 2 muajve, do i forconi rruazat e bardha dhe do ulni me 10% rrezikun e kancerit. Mund ta përdorni neper sandwich-e, sallata apo supa. /infoglobi/


http://infoglobi.com/6-bimet-jeshile-qe-mund-te-shpetojne-jeten/

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
 
6 bimët jeshile që mund të shpëtojnë jetën
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Si mund t'u bashkengjitemi aktiviteteve tuaja
» Gatimi vegjetarian

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Shkencë :: Mjekësia besëlashtë-
Kërce tek: