FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Lidhjet fetaro-politike

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 984
Join date : 17/03/2013

Lidhjet fetaro-politike Empty
MesazhTitulli: Lidhjet fetaro-politike   Lidhjet fetaro-politike EmptyWed 20 Aug 2014, 19:17

Amfiktioni, lidhje fetare  epolitike e fiseve dhe poliseve të Greqisë së Vjetër, e krijuar për të zgjidhur grindjet që lindnin mes anltarëve të saj dhe për të ushtruar së bashku kultin në faltore, rreth së cilës bashkoheshin fiset e qytetet. Më të njohur janë Amfiktioni i Delfit, rreth tempullit të Apollonit, pastaj Amfiktioni i Kalaurisë rreth tempullit të Poseidonit, që bashkonte Argosin, Athinën dhe disa qytete tjera afër. Fiset dhe qytetet që bënin pjesë në Amfiktion dërgonin mëkëmbësit e tyre në mbledhjet e përbashkëta, ku vendoseshin normat që rregullonin marrëdhëniet mes tyre, rregullat e luftës (p.sh. ndalohej të shkatërroheshin qytetet deri në themele). Amfiktioni i Delfit mbronte tempullin nga sulmet, organizonte festa fetare politike, gara gjimnastikore, muzikore etj.

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
 
Lidhjet fetaro-politike
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Politikë popullësie
» Vetënisma në politikë
» Mëkatet politike
» "Filozofia politike e çështjes shqiptare", U. Hoti

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Shoqni :: Shoqurtësí-
Kërce tek: