FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Mëkatet politike

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Hylltar
MODERATOR
Hylltar


Male Numri i postimeve : 193
Join date : 23/04/2013
Age : 43
Location : Në Fushat e Elysesë

Mëkatet politike Empty
MesazhTitulli: Mëkatet politike   Mëkatet politike EmptyFri 18 Mar 2022, 14:45

Mëkatet politike:
1. Islamizmi (advokimi i ferexhes, turkofilia, pjesëmarrja në Konferencën Islamike, lejimi i serialeve turke në TV, prirjet për ndërrim të historisë, etj)
2. Komunizmi (klanet ish-enveriste, ish-titiste, etj.)
3. Vjedhja, korrupsioni, haraçi
4. Vetëdija fisnore, nepotizmi, klientela
5. LGBT, feminizmi
6. Integrimet euroatlantike
7. Pro-serbizmi (lëshime politike e territoriale, ish-kolaboracionizmi i disave prej tyre)
8. Lëshime ndaj kapitalit të huaj, shitje e ndërmarrjeve shoqërore dhe resurseve me çmime thuajse falas
9. Agjenda e Plandemisë

_________________
PAGANËT PO TRIUMFOJNË, IMAMËT PO BIEN, BOTËS SË SHPEJTI DO TI KTHEHET PAQA.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Hylltar
MODERATOR
Hylltar


Male Numri i postimeve : 193
Join date : 23/04/2013
Age : 43
Location : Në Fushat e Elysesë

Mëkatet politike Empty
MesazhTitulli: Re: Mëkatet politike   Mëkatet politike EmptyFri 18 Mar 2022, 14:45

Në Kosovë partitë kanë pasur dobësi të ndryshme në zanafillë, dhe që i mbajnë akoma, por po shkojnë drejt unifikmimit kulturor, ashtuqë korrupsioni do të jetë emëruesi i përbashkët.

1. Enveristët - këtu futen në përgjithësi ilegalet e mëparshme, pastaj transformimi i tyre në parti pas luftës PDK, NISMA, etj
2. Titistët - LDK për hir të parimit të institucionalizmit futi të gjithë nëpunësit shqiptarë të jugosllavisë në radhët e saj prandaj që atëherë ka mbetur një parti me prirje titiste
3. Tribalistët primitivë - kjo gjë mund të thuhet për AAK, të cilët në shumë aspekte shfaqin këtë karakter, parti lokale që bazën e ka te bashkëfshatarët, kushërinjtë brenda komunës së vet, njerëz që rrëzojnë duar, bëjnë gara dhe mungesë e intelektit në masë shqetësuese.
4. Neomarksizmi-libertardizmi - kjo është VV-ja që lëshonte filma me gay në zyrën e vet, atëherë kur filloi të shëndrrohej nga lëvizje në parti pjesëmarrëse në zgjedhje, parti që zbaton urdhërat e OBSH për vaksinim me shtrëngim etj.

_________________
PAGANËT PO TRIUMFOJNË, IMAMËT PO BIEN, BOTËS SË SHPEJTI DO TI KTHEHET PAQA.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Hylltar
MODERATOR
Hylltar


Male Numri i postimeve : 193
Join date : 23/04/2013
Age : 43
Location : Në Fushat e Elysesë

Mëkatet politike Empty
MesazhTitulli: Re: Mëkatet politike   Mëkatet politike EmptyFri 18 Mar 2022, 14:45

Në Kosovë shoqëria gjendet në nivelin e kazakëve dhe uzbekëve që jetojnë në fise nomade, ja pse:

Institucionet nuk shihen si një mundësi për të zhviluar shoqërinë por si një mundësi për t'u mburrur për vete. Për individin tribal nomad ëshë tepër me rëndësi të hip në majat e pushtetit, në ndonjë institucion, për të nuk kanë rëndësi as shërbimet inteligjente edhe ato janë thjesht për t'u mburrur. Pra punësohet diku në administratë pastaj kthehet në mëhallën e vet për t'u mburrur t'u tregojë të tjerëve se sa ka arritur.

Nëse ka nga ata njerëz kritikë që nuk u intereson bytha e filanit sa po ngjitet në majat e pushtetit, por u intereson se sa po punon ky filan, atëherë filani largohet prej tyre, ai ka nevojë vetëm për bythëlëpirës që i bëjnë qejfin e mburrin sa lart ka arritur në karrierën e tij.

Kosova është atrofizuar plotësisht për shkak të keqkuptimit të raportit mes nesh dhe Amerikës:

- Nuk kemi nevojë për ushtri se na mbron Amerika
- Nuk kemi nevojë për politikë të jashtme se flet Amerika për ne
- Nuk kemi nevojë për kinematografi se e kemi Holliwoodin
- Nuk kemi nevojë për shërbime inteligjente se e kemi CIA-n

Kosova është bërë sikur ai fëmiu dembel ku të gjitha punët ia bëjnë të gatshme prindërit: rri djali jem mos u ço unë ta sjell ujin, rri djali jem qe ta sjell bukën, rri mos u ço pse kurrë s'u mësove me pushu! Edhe djali për disa vite bahet për karrocë të invalidëve, thjesht duke ndejt!

Përse pra Serbia arriti fitore të tilla si lahuta, ndëshkimi i Shqipërisë nga FIFA më 2014, etj. ose çnjohja e Kosovës nga shtete të tjera, ose eksporti ku e ku më i lartë në trojet shqiptare se sa importi?

Sepse nëse ne mendojmë se kemi këndej Kosovë e Amerikë e andej Serbi e Rusi, realiteti është se ka vetëm 3 shtete këtu, pasi këndej është vetëm Amerika kurse andej është Serbia e Rusia. Kosova nuk e ka atë veprimtari që ka Serbia në arenën ndërkombëtare. Jo pse na paskemi qenët ë shkelur, e as pse na qenka shtet i brishtë e delikat, e asnjë arsye tjetër...

..përveç mentalitetit të mykur kazak e uzbek

_________________
PAGANËT PO TRIUMFOJNË, IMAMËT PO BIEN, BOTËS SË SHPEJTI DO TI KTHEHET PAQA.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

Mëkatet politike Empty
MesazhTitulli: Re: Mëkatet politike   Mëkatet politike Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Mëkatet politike
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Politikë popullësie
» Vetënisma në politikë
» Lidhjet fetaro-politike
» "Filozofia politike e çështjes shqiptare", U. Hoti

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Krye :: Anathema-
Kërce tek: