FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Harta ilire-mesape, më e lashta në Evropë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Kandhaon

Kandhaon


Numri i postimeve : 837
Join date : 09/08/2014
Location : Në breshta, mes bredhave,

Harta ilire-mesape, më e lashta në Evropë Empty
MesazhTitulli: Harta ilire-mesape, më e lashta në Evropë   Harta ilire-mesape, më e lashta në Evropë EmptySun 10 Aug 2014, 09:49

Arkeologët gjejnë hartën më të vjetër të botës perëndimore

Harta më e vjetër e botës perëndimore që daton nga vitet 500 p.e.s. është zbuluar në Italinë jugore, në rajonin ku jetonin Mesapët. Harta paraqet Mesdheun. Vendet janë paraqitur me pika ashtu siç bëhet edhe sot. Vetëm emri i detit të Tarantit është shkruar në greqishte "Taras", kurse pjesa tjetër e hartës është në mesapisht. Detet janë ilustruar me vija zig-zage që paraqesin valët.

Harta ilire-mesape, më e lashta në Evropë Mappa-Soleto

Vendosja e vendbanimeve që gjenden në hartën e Soletos

Harta ilire-mesape, më e lashta në Evropë 800px-Mappa-di-Soleto
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Harta ilire-mesape, më e lashta në Evropë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Racat në Evropë
» Shkronjat mesape (funksion)
» Pamja shqiptare e Maqedonise, dje, sot dhe neser
» Shtrirja e arvanitëve (harta)
» Shqiptarët në Itali

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Shkencë :: Dhéshkronjë-
Kërce tek: