FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Shqiptarët në Itali

Shko poshtë 
2 posters
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 1182
Join date : 17/03/2013

Shqiptarët në Itali Empty
MesazhTitulli: Shqiptarët në Itali   Shqiptarët në Itali EmptySat 30 Mar 2013, 01:04

Shqiptarët në Itali janë mbi një milionë, megjithatë dialekti arbëresh në Sicili është i rrezikuar nga zhdukja!


Edituar për herë të fundit nga Tomor në Sun 04 Apr 2021, 17:49, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 1182
Join date : 17/03/2013

Shqiptarët në Itali Empty
MesazhTitulli: Shqiptarët në Itali - statistika / harta   Shqiptarët në Itali EmptyTue 08 Jul 2014, 11:22

Sipas statistikave të vitit 2011 ka afër gjysmë milioni shqiptarë në Itali, pasardhës të venetëve, picenëve, mesapëve dhe japigëve.

Shqiptarët në Itali Profstat2_zps9660896b

Statistikat janë shpresëdhënëse:

- meshkuj ka pak më shumë, d.m.th. asnjë femër nuk mbetet pa u martuar
- të martuar ka më shumë se sa beçarë
- të punësuar janë afër gjysma e popullësisëEdituar për herë të fundit nga Tomor në Sat 11 Feb 2017, 11:37, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 1182
Join date : 17/03/2013

Shqiptarët në Itali Empty
MesazhTitulli: Re: Shqiptarët në Itali   Shqiptarët në Itali EmptyTue 08 Jul 2014, 11:40

Numri i shqiptarëve sipas komunave

Shqiptarët në Itali Residentialbanesi2011Italia_large_zps231e5066
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 1182
Join date : 17/03/2013

Shqiptarët në Itali Empty
MesazhTitulli: Re: Shqiptarët në Itali   Shqiptarët në Itali EmptyTue 08 Jul 2014, 12:16

Shtrirja e arbëreshëve në Italinë jugore

Shqiptarët në Itali Linguistic_map_of_Italy_zps8633bc18
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
Melisandre

Melisandre


Female Numri i postimeve : 51
Join date : 28/07/2014
Age : 33
Location : Ohio USA

Shqiptarët në Itali Empty
MesazhTitulli: shkileni, shkileni ltirin   Shqiptarët në Itali EmptyWed 13 Jan 2021, 18:22

Një prift arbëresh, për ta shprehur urrejtjen e trashëguar, emrin lti ua shkruante fëmijëve të fshatit në thembrën e këpucës: “shkileni, shkileni ltirin tërë ditën, nesër prapë do t’jua shkruaj”.
LTI = latin, italian
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

Shqiptarët në Itali Empty
MesazhTitulli: Re: Shqiptarët në Itali   Shqiptarët në Itali Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Shqiptarët në Itali
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Shqiptarët në Itali
» Pamja shqiptare e Maqedonise, dje, sot dhe neser
» Shqiptarët në Mal të Zi,
» Shqiptarët në Kroaci
» Shqiptarët në Ukrainë

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Çështje shqiptare :: Atdheu Pellazgjik-
Kërce tek: