FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 ZBULOHET VARRI I NJË SUNDIMTARI THRAK

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Cani

avatar


Numri i postimeve : 6
Join date : 08/07/2014

ZBULOHET VARRI I NJË SUNDIMTARI THRAK Empty
MesazhTitulli: ZBULOHET VARRI I NJË SUNDIMTARI THRAK   ZBULOHET VARRI I NJË SUNDIMTARI THRAK EmptyThu 31 Jul 2014, 15:40

Varri është zbuluar në lokalitetin Novo Sellë afër Pllovdivit, në një nekropol i cili zgjatet deri tek fshati i afërm Isperihovë.

Në varr janë gjetur dhurata të arta. Sundimtari i takonte fisit të Besëve, nga shekulli VIII p.e.s. Kufoma është djegur dhe aty është varrosur hiri dhe mbetjet e djegies mortore.

ZBULOHET VARRI I NJË SUNDIMTARI THRAK Image_4221250_126

ZBULOHET VARRI I NJË SUNDIMTARI THRAK Image_4221252_128

http://www.bgnow.eu/news.php?cat=2&cp=0&newsid=22645
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
ZBULOHET VARRI I NJË SUNDIMTARI THRAK
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Totemët e besëlashtës thrak-ilire

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Shkencë :: Histori :: Ilirjanët-
Kërce tek: