FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Totemët e besëlashtës thrak-ilire

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Sewaturand
MODERATOR
avatar

Numri i postimeve : 56
Join date : 04/09/2017

Totemët e besëlashtës thrak-ilire  Empty
MesazhTitulli: Totemët e besëlashtës thrak-ilire    Totemët e besëlashtës thrak-ilire  EmptyFri 29 Sep 2017, 15:13

Gjuhësia krahasimtare, e përforcuar nga lënda e onomastikës së vjetër në Ballkanin Perëndimor, jep një pasqyrë interesante të besëlashtës ilire, totemeve të tyre. Prej florës dhe faunës, shumë fise ilire morën emrat pikërisht nga totemë të caktuar.

Totemi i dallëndyshes:
fisi i taulantëve (Ταυλάντιοι), që jetonte në Shqipërinë qendrore dhe ishte bartës i shtetit ilir në kohën e Glaukisë, rrjedhte nga heroi eponim Taulas/Tαύλας. Sipas kërkimeve serioze gjuhësore, kjo etnikë mendohet të jetë një paraformë e moçme e emrit 'dallëndyshe'. Togu /au/ është monoftongizuar në /a/, sikundër dëshmohet në huazimet e shqipes së hershme mesjetare prej latinishtes. Forma mesjetare duhet të ketë qenë diçka si *dalland, kurse më vonë iu bashkëngjit edhe kompozita 'dyshe' si referencë për bishtin e shpendit.

Totemi i hardhucës:
fisi i skordiskëve (Σκορδίσκοι), ka jetuar në Panoninë e poshtme dhe rrjedhën e lumit Morava. Nuk ngjan të jetë e saktë pandehma se etnika e tyre është e lidhur me oronimin Scardus (mali i Sharrit), për shkak se ky i fundit ka një tjetër etimologji. Pranohet gjerësisht se togu /*sk/ është pararendësi i /h/ në shqipet, kurse ç'buzorëzimi (delabializimi) o>a dëshmohet në dhjetëra raste në ilirisht dhe shqipen e hershme mesjetare. Sipas një gjuhëtari polak, K.Witczak, kjo etnikë duhet të lidhet me shqip. hardhushkë, kurse Çabej ka renditur edhe motërzime si hùrdhëlë, hardhicë, hardhiçkë, hardhjeshkë, hardhucë, etj.

Totemi i ngjalës:
fisi i enkelejve, që jetonin edhe në Mal të Zi, rreth liqenit të Ohrit si dhe në Tebë një fis i greqizuar, lidhet sipas Çabejt me fjalën ngjalë. Ilirisht engella (konjate me lat. anguilla) duhet të jetë përcjellur në shqipen e hershme mesjetare si *ngjelë (shumës i umlatizuar) dhe pastaj është singularizuar në ngjalë (me rënien e zanorës së patheksuar).

Totemi i delmës:
fisi ilir i dalmatëve, jetonte në Bosnjën e brendshme, si dhe fisi Delminium, lidhet përgjithësisht me shqip. delme. Edhe Straboni jep deshmine se ata zoteronin kullosa te plota te dhenve, gje qe ne beselashten e tyne bukolike duhet te kete perftuar statusin e totemit.

Totemi i dashit: fisi i dasidiateve ne Bosnje, lidhet me shqip ,dash''.

Totemi i dardhës: emri i Dardanisë/Δαρδανία dhe fisi dardan/Δάρδανοι vjen nga <*h₂ǵʰord, nga ku ilir *darda- dhe shqip dardhë kanë të njëjtin burim. Ky, pra, duhet të jetë fitonim siç është dëshmuar nga toponime të shumta si Dardhë, Dardhishtë, apo kalke sllave si Krushevac, Krushevë, etj.

_________________
KLAOHI ZIS
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Tomor
ADMIN
Tomor

Numri i postimeve : 665
Join date : 17/03/2013

Totemët e besëlashtës thrak-ilire  Empty
MesazhTitulli: Re: Totemët e besëlashtës thrak-ilire    Totemët e besëlashtës thrak-ilire  EmptyThu 19 Oct 2017, 20:30

Duhet pasur parasysh që nuk kemi të bëjmë gjithëmonë me totem, ndonjëherë vetëm janë emërtuar sipas profesionit blegtoral, p.sh. dalmat ata që mbajnë delme,

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
Tomor
ADMIN
Tomor

Numri i postimeve : 665
Join date : 17/03/2013

Totemët e besëlashtës thrak-ilire  Empty
MesazhTitulli: Re: Totemët e besëlashtës thrak-ilire    Totemët e besëlashtës thrak-ilire  EmptyFri 20 Oct 2017, 00:35

Emërvendet thrake me -para, tregojnë për fise (fara), duke u bazuar në kalimin P > F, ku para > fara, shumë prej tyre tregojnë fise që kishin toteme, kështu:

Bendipara - klani i Bendës
Beripara - klani i berreve (që kishte berrin për totem)
Bessapara - klani i bishës
Bospara - klani i bushit (mëzat i kënetave)
Brentopara - klani i kaprollit
Dardapara - klani i dardhës
Drusipara - klani i drizës ose i drushkut
Gelupara - klani i gjelit (nëse nuk vje nga lat.)

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
Sponsored content
Totemët e besëlashtës thrak-ilire  Empty
MesazhTitulli: Re: Totemët e besëlashtës thrak-ilire    Totemët e besëlashtës thrak-ilire  Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Totemët e besëlashtës thrak-ilire
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Theologji :: Besa e Lashtë-
Kërce tek: