FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Prejardhja e emrit "Shqiptar"

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Hylltar
MODERATOR
Hylltar


Male Numri i postimeve : 205
Join date : 23/04/2013
Age : 44
Location : Në Fushat e Elysesë

Prejardhja e emrit "Shqiptar" Empty
MesazhTitulli: Prejardhja e emrit "Shqiptar"   Prejardhja e emrit "Shqiptar" EmptyThu 24 Jul 2014, 21:27


Enigma, Rober D'Angely

Një ngjashmëri tjetër ose një korrespondencë edhe më të afërt me termin ελλιν na e jep termi shqip SHQIPTAR, i cili gjithashtu shënon një grup personash, që kanë cilësi të caktuara dhe nuk shkon prapa përtej vitit 1380 të erës sonë, datë në të cilën e ndeshim për herë të parë në arkivat e Raguzës. Sido qoftë, domethënia e tij etimologjike e tregon si një term të krijuar vonë. Në fakt, duke u mbështetur në shqipen dhe te fjalët: bajraktar; arkëtar; pendar; shpatar; kryqtar, mund të pohohet se termi SHQIPTAR është krijuar në shqipen rreth shekullit XIV të erës sonë, për të shënuar çdo ushtar të rregullt shqiptar, pavarësisht nga cila krahinë ishte, sepse ata ishin të vetmit në atë kohë që mbanin mbi kësulë dhe në anën e majtë të gjoksit krahët e hapur të një shqipeje. Që këtej del se shkibëtar nuk do të thotë tjetër gjë, veçse mbajtësi i shkabës.

_________________
PAGANËT PO TRIUMFOJNË, IMAMËT PO BIEN, BOTËS SË SHPEJTI DO TI KTHEHET PAQA.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Prejardhja e emrit "Shqiptar"
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Etimologjia e emrit Dakia
» Prejardhja e retoromanëve
» Prejardhja gjenetike shqiptare
» Prejardhja gjenetike e vllehëve/aromunëve
» Tulipani shqiptar

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Shkencë :: Histori :: Çâshtje historike-
Kërce tek: