FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Shërimi me anë të kërthizës

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Hylltar
MODERATOR
Hylltar


Male Numri i postimeve : 193
Join date : 23/04/2013
Age : 43
Location : Në Fushat e Elysesë

Shërimi me anë të kërthizës Empty
MesazhTitulli: Shërimi me anë të kërthizës   Shërimi me anë të kërthizës EmptyThu 23 Nov 2023, 17:24

VENDOSËNI VAJRA TEK GËRTHIZA E BARKUT TUAJ,PÊRFITIMET SHËNDETËSORE.
"A e dini pse është mirë të vendosni vajra të ndryshëm në butonin e barkut??
Butoni ynë i barkut ( NABHI) është një dhuratë e jashtëzakonshme që na është dhënë nga Krijuesi ynë. Sipas SHKENCËS, pjesa e parë e krijuar pas konceptimit është butoni i barkut. Pasi të krijohet, bashkangjitet në placentën e nënës përmes kordonit umbilikal.
Butoni ynë i barkut është pa dyshim një gjë e MAHNITSHME!
Të gjitha venat tona janë të lidhura me butonin e barkut, gjë që e bën atë pikën qendrore të trupit tonë. Butoni i barkut është vetë jeta!
"Pechoti" është prapa kordonit kërthizor, i cili ka mbi 72,000 vena.
Numri i përgjithshëm i enëve të gjakut që kemi në trup është i barabartë me dyfishin e rrethit të Tokës.
👶🏻 E dinim se për të ulur TEMPERATURËN e foshnjave, mund të vendosnim një pambuk me alkool në bark, por tani e dimë se përdorimi i vajit është edhe më mirë.
Vendosja e vajit të pastër të thithjes në butonin e barkut KURON sytë e thatë, shikimin e dobët, pankreasin, buzët e plasaritura, mban fytyrën me shkëlqim, flokë më të shëndetshëm, për dhimbje gjunjesh, ftohje, letargji, dhimbje kyçesh dhe lëkurë të thatë, probleme gastro zorrësh, alergji, dhimbje koke, dhimbje shpine, një shumicë sëmundjesh dhe dhimbjesh. .
👩🏻 Aplikoni vajin neem në butonin e barkut për të hequr qafe PUÇRRAT dhe AKNET rebele.
😊 Aplikoni vajin e bajames në butonin tuaj të barkut për të arritur një FYTYRË me shkëlqim, të NDRITUR.
👄 Aplikoni vajin e mustardës në butonin e barkut për të hequr BUZËT e thata, të ÇARA. Gjithashtu do të mbajë zorrën tuaj në lëvizje për të vrarë bakteret e këqija. Funksionon vërtet si një DETOX i lehtë.
👶🏻 Aplikoni vaj ulliri ose kokosi për të përmirësuar FERTILITETIN.
☝🏻Mbajeni pambukun të lagur me alkool në butonin e barkut për të kuruar një FTOHJE, grip dhe rrjedhje HUNDE.
Kur një bebe ka dhimbje stomaku, ne vendosim disa pika direkt në butonin e barkut dhe e masazhojmë rreth zonës detare për disa minuta, kundër orës... dhe dhimbja shërohet. Nafta po punon dhe po bën mrekulli.
🥴 Mbani një top pambuku të lagur me raki (alkool) në butonin e barkut për të lehtësuar dhimbjet menstruale dhe CRAMPS.
Vaji SUSAN përdoret për të gjitha llojet e dhimbjeve JOINT.
Gjithashtu i njohur për forcimin e BONES
Shumë prindër në kohët e lashta përdornin ilaçe të tilla për fëmijët e tyre çdo natë në shtrat.
Përdorni sasi të barabartë të vajit të sinapit dhe xhenxhefilit për çrregullimet e STOMAKUT, BLOAT, KUNDËRSHTETUTËS dhe problemet DIGJESTIVE.
🤧 Përdorimi i vajit të nxehtë përmirëson RRJEDHJEN e GJAKUT në sistemin nervor dhe gjithashtu përmirëson SISTEMIN IMUNITAR.
Kuroni kapsllëkun dhe ndërtoni një sistem të fortë tretës. LEHTËSON DHIMBJEN E PËRBASHKËT
Vaji i Thyme është ANTISPAZMODIK, ndihmon në relaksimin e arterieve dhe VENAVE, ul PRESIONIN e gjakut dhe stresin në zemër.
Mund të ndihmojë gjithashtu në forcimin dhe tonifikimin e muskujve të ZEMRËS
GRE Si një DIURETIK, vaji i timusit mund të ndihmojë trupin tuaj të heqë UJIN EXCESS, KRIPËN dhe TOKSINAT nga trupi, duke ndihmuar në PESHËN, presionin e gjakut, tretjen dhe më shumë.
Vaji i Thyme është një EKSPEKTORANT, që do të thotë se mund të ndihmojë në largimin e mukusit nga rrugët e ajrit dhe mushkëritë
Vaji i Thyme është i miratuar nga Komisioni Europian Gjerman në trajtimin e BRONKITIT, kollës KONVULSIVE dhe INFLAMACIONIT TË TRAKTIT TË sipërm RESPIRATOR.
!!!! Mos harroni se vaji i timusit është një përbërje e fuqishme ❗ dhe nuk duhet të përdoret drejtpërdrejt në lëkurën tuaj. sepse mund të shkaktojë ndjeshmëri dhe acarim. Së pari duhet holluar me një vaj transportues (si VAJ ULLIRI, vaj KOKOSI ose vaj BAJI)
Vaj esencial terapeutik 100% i pastër është ajo që po kërkoni.
* PËR DHIMBJEN E GJURIT *
Natën para gjumit, vendosni 3 pika vaj ricini në butonin e barkut dhe përhapeni gjysmën duke masazhuar butësisht rreth barkut
Për një LËKURË TË THATË
Natën para gjumit, vendosni 3 pika vaj mustarde në butonin e barkut dhe masazhoni butësisht rreth butonit të barkut.
PSE
A DUHET TA FUSIM VAJIN NË BARK?
Kordoni juaj i kërthizës ka aftësinë të zbulojë se cilat vena janë tharë ose cilat funksionojnë vetëm siç duhet, dhe duke aplikuar vaj, ato nerva hapen dhe kështu bëhet rigjenerimi dhe shërimi.
Vëmendje për t’i bërë vajrat natyrale, jo sintetike, përndryshe ekziston rreziku i dehjes.
Ju mund të mbani një shishe të vogël vaj esencial pranë shtratit dhe të vendosni disa pika në bark para gjumit. 😴
Ju mund të përdorni çdo vaj që keni, me kusht që të jetë 💯 % NATYRAL dhe mund të informoheni nëse ju duhet një vaj tjetër transportues. Disa vajra mund të shkaktojnë acarim ose djegie.
Përdorni logjikën dhe arsyen tuaj, a do të preferonit një grusht medikamentesh sintetike me efekte të shumta të dëmshme për organizmin, apo 2/3 pika vaj 100% natyral që derdhen në bark gjatë momenteve të relaksimit?
PS: Ky artikull nuk u drejtohet skeptikëve me besime të vjetëruara dhe ide negative fikse. "
Burimi - Agape Moon

_________________
PAGANËT PO TRIUMFOJNË, IMAMËT PO BIEN, BOTËS SË SHPEJTI DO TI KTHEHET PAQA.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Shërimi me anë të kërthizës
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Shërimi me lule
» Premja e kërthizës

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Shkencë :: Mjekësia besëlashtë-
Kërce tek: