FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Premja e kërthizës

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Kandhaon

Kandhaon


Numri i postimeve : 837
Join date : 09/08/2014
Location : Në breshta, mes bredhave,

Premja e kërthizës Empty
MesazhTitulli: Premja e kërthizës   Premja e kërthizës EmptyMon 07 Aug 2023, 14:14

Do të ishte e natyrshme që një i porsalindur të qëndronte në gjoksin e nënës së tij për të paktën një orë pas lindjes. Për shkak të kësaj, kordoni i kërthizës është vetëm 50 deri në 60 centimetra i gjatë, aq i gjatë sa fëmija të arrijë në gjoksin e nënës. Dhe tani nuk po flas vetëm për ndjenjat pozitive për nënën dhe foshnjën, por edhe për transferimin e gjakut nga placenta. Një e katërta e gjakut të të porsalindurit është ende në placentë në momentin e lindjes dhe nëse e lëmë kordonin e kërthizës të paprekur për të paktën 25 minuta, fëmija do të thithë gjakun e mbetur dhe nuk do të vuajë nga anemia, siç ndodh shpesh. Madje, ky transferim vlen edhe për ato qeliza staminale “superiore” të shitura që kalojnë nga placenta në trupin e fëmijës, ku ai i përket, dhe jo në një bankë në Greqi apo Danimarkë. Kafshët do të hanë placentën e foshnjave të tyre diku pas lindjes, jo menjëherë. Nga ky këndvështrim, ne jemi të vetmit gjitarë që presim kordonin e kërthizës sapo lind foshnja. Një procedurë barbare dhe traumatike për një foshnjë që mezi mëson të marrë frymë... Prandaj, plani i lindjes duhet të përfshijë mundësinë e prerjes së kordonit të kërthizës vetëm pasi të ketë ndërprerë pulsimi, pra pas rreth 25 minutash, që është detyrim dhe detyrë. të mos konsiderohet si një trill. Sa i përket lindjes së zambakut, kjo është një praktikë e lashtë dhe nëse do të ishte kaq e rrezikshme, do të kishim vdekur si qytetërim shumë kohë më parë. A ju është thënë vazhdimisht se vlera e qelizave staminale të fëmijës suaj është rreth 2000-4000 €? Varet nga paketa e sofistikuar që mund të zgjidhni kur t'i "marrni" ato në minutat e para pas dorëzimit, apo jo? Përfundimi i qartë është se ato janë të shtrenjta. Ato janë vërtet shumë të shtrenjta. Këto qeliza staminale të rralla janë fjalë për fjalë AR! Por jo për bankat e qelizave staminale, VETËM PËR FËMIJËT TUAJ! Është trashëgimia më e çmuar që kalon direkt nga placenta në minutat e para pas lindjes.

Qelizat staminale krijohen që nga ngjizja dhe gjenden në placentë, organi i jashtëm që ushqen foshnjën për 9 muaj. Qelizat staminale të foshnjës suaj janë qeliza inteligjente që do të transferohen nga placenta në trupin e të porsalindurit nëse kordoni i kërthizës nuk pritet/mbërthehet brenda 25 minutave për shkak të transferimit të gjakut nga placenta. Gjithashtu, këto qeliza staminale do të riparojnë çdo anomali dhe dëmtim pas lindjes së foshnjës. Tani e kuptoni pse ka qindra kompani që duan qelizat staminale të fëmijës suaj? Marrëzia më e madhe është të besosh historitë e frikshme të krijuara nga ekipet e marketingut shumë të paguar për t'ju bërë të besoni se ata do të kursejnë pak kohë në jetën tuaj nëse paguani shumë… Kështu që ju lutem e dashur nënë mos blini dhe flisni me të gjithë ndërgjegjen tuaj. , informohuni mirë përpara se të hiqni mijëra euro nga xhepat tuaj, vetëm për të hequr qafe qelizat staminale të foshnjës dhe 150 mililitra gjak nga placenta. (Sipas DITTA DEPNER - terapisti holistik i rilindjes dhe themeluesi dhe konsulenti holist i fertilitetit, shtatzënisë, lindjes dhe pas lindjes)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Premja e kërthizës
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Shërimi me anë të kërthizës

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Shkencë :: Mjekësia besëlashtë-
Kërce tek: