FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Blatimi në themele

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Kandhaon

Kandhaon


Numri i postimeve : 797
Join date : 09/08/2014
Location : Në breshta, mes bredhave,

Blatimi në themele Empty
MesazhTitulli: Blatimi në themele   Blatimi në themele EmptyTue 04 Apr 2023, 09:17

Kur ndërtohej shtëpi, kullë, faltore, kështjellë ose urë, një kafshë blatohej në themelet e ndërtesës së re. Zakonisht pritej dash ose në disa raste gjel sa për të skuqur me gjak themelet. Ishte një fli që bëhej për të qëndruar ndërtesa e fortë.

Kishte edhe raste kur futej një bust druni, një parmendë, një fije peri me gjatësinë e një njeriu që simbolikisht bahej blata e ndërtesës.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Blatimi në themele
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Blatimi
» Blatimi në krue

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Theologji :: Adhurime-
Kërce tek: