FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Kultura e poçerisë së kardiumit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Hylltar
MODERATOR
Hylltar


Male Numri i postimeve : 193
Join date : 23/04/2013
Age : 43
Location : Në Fushat e Elysesë

Kultura e poçerisë së kardiumit Empty
MesazhTitulli: Kultura e poçerisë së kardiumit   Kultura e poçerisë së kardiumit EmptySun 26 Feb 2023, 08:31


Shtrimja e kulturës së poçerisë së kardiumit në hartë, me ngjyrë të gjelbër

Kultura e poçerisë së kardiumit 1647527843206


Kjo kulturë neolitike, gjendet në një hapësirë ku kanë mbijetuar disa elemente kulturore të veçanta:
1. Sistemi vigesimal - numërimi me "zetëshe", haset te baskët, francezët, shqiptarët
2. Muzika polifonike - te baskët, në Dalmaci, dhe Shqipërinë jugore
3. Kuvadja - te baskët dhe shqiptarët
4. fise antike me prapashtesën -urn si liburnët dhe saturnët
5. Termi bi për 2, si në baskisht bis, në latinisht bini (dy nga dy), në shqip bineq-binjakë etj.
6. 'ama', fjalë baske dhe shqipe me kuptimin nënë

Po mendoj se këto elementë kulturorë rrjedhin nga kultura e poçerisë së kardiumit.

Kultura merr emrin nga guaca e quajtur kardium, sepse me guacë janë zbukuruar enët, duke bërë me to shenja e vija në enë balte.

Prejardhja e popullatës që ishte mbartëse e kësaj kulture:

Kultura e poçerisë së kardiumit 1647528453440

_________________
PAGANËT PO TRIUMFOJNË, IMAMËT PO BIEN, BOTËS SË SHPEJTI DO TI KTHEHET PAQA.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Kultura e poçerisë së kardiumit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Neandertalët dhe kultura musteriane

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Shkencë :: Histori :: Urrlajt-
Kërce tek: