FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Rreth emrave shqip për individë dhe familje

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 1182
Join date : 17/03/2013

Rreth emrave shqip për individë dhe familje Empty
MesazhTitulli: Rreth emrave shqip për individë dhe familje   Rreth emrave shqip për individë dhe familje EmptyFri 20 Mar 2015, 22:19

Rreth emrave shqip për individë dhe familje

Ne kemi për detyrë të vëmë emra shqip e ilirisht që janë tanët dhe vetëm tanët.

Ju mundeni që emrat tuaj personalë, nëse janë arabisht e turqisht, t'i ktheni në emra shqip e ilirisht, si p.sh. Longar, Agron, Triteuta, Bora, Bjeshka, etj.

Kurse mbiemrat familjarë janë gjithashtu lehtë të ndërrohen. Secili prej jush i përket një fisi. Kush ka mbiemër arabisht e turqisht, e kthen mbiemrin e fisit vet që është nga burimi shqip si p.sh. Berisha, Hoti, Kelmendi, Gashi, Morina, etj. janë shumë më mirë se sa mbiemra të cilët na cilësojnë si të huaj, turq e arabë.

Një mënyrë tjetër është të përdoret emri i vendbanimit ku jeton apo vendbanimit të prejardhjes, me kusht që ky të jetë emër shqip si p.sh. Dardhishta, Prekazi, Bushati, etj.

Një mënyrë tjetër është të gjendet emri i atij stërgjyshi familjar që kishte emër shqip si p.sh. Lekë, Bibë, Kolë, Dedë, etj.

Shembujt e mësipërm tregojnë se si mund të vëni mbiemra që njëkohësisht janë shqip por edhe e ruajnë identitetin e lashtë familjar.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
 
Rreth emrave shqip për individë dhe familje
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Emra shqip për individë dhe familje
» Rreth rëndësisë që ka feja kombëtare
» Rreth karakterit etno-kulturor të fesë
» Mendime të Jeronim de Radës rreth artit ushtarak
» BESIME E RITE RRETH MJESHTRISE SE ENDJES - punim (fragmente)

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Urtësi :: Doktrinë-
Kërce tek: