FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Fillesat e qarkullimit rrugor-ujor

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Kandhaon

Kandhaon


Numri i postimeve : 267
Join date : 09/08/2014
Location : Në breshta, mes bredhave,

Fillesat e qarkullimit rrugor-ujor Empty
MesazhTitulli: Fillesat e qarkullimit rrugor-ujor   Fillesat e qarkullimit rrugor-ujor EmptySun 06 Feb 2022, 16:27

Rrota më e vjetër në botë për pëdorim praktik, është gjetur në Slloveni në një moçal, që në mileniumin e katërt kishte qenë katund i kasolleve mbi hunj. Me metodën e radiokarbonit, është vërtetuar se i përket periudhës mes 3.350 dhe 3.100 p.e.s. Pranë saj është gjetur edhe boshti në të cilin janë futur rrotat. Rrota ka vrimën në formë katrore, kështuqë edhe boshti është rrotulluar së bashku me rrotë, që tregon se karroca ka pasur vetëm një palë rrota.

Rrota ka një rreze prej 70 cm, dhe trashësi prej 5 cm. Është e bërë nga druri i ahut dhe dushkut. Rrota dhe boshti janë djegur sipërfaqësisht që t'i qëndrojnë kalbjes.

Së bashku me to është gjetur edhe një varkë e drunjtë.

Një pamje e rrotës dhe boshtit:

Fillesat e qarkullimit rrugor-ujor Iliria
Fillesat e qarkullimit rrugor-ujor Iliria-1

Megjithatë kjo figurë qeramike, ndonëse është vetëm punim dekorativ ose për përdorim kultik, tregon që ka pasur qerre për përdorim praktik në të njëjtën kohë, pra është një punim nga kultura e Tripoljes, që daton mes 3950-3650 p.e.s disa shekuj para asaj të prodhuar në Slloveni.

Fillesat e qarkullimit rrugor-ujor Iliria-2
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Fillesat e qarkullimit rrugor-ujor
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Shkencë :: Histori :: Urrlajt-
Kërce tek: