FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Shqiperia, varferia dhe fajtoret

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Ardiani

avatar


Numri i postimeve : 77
Join date : 18/03/2013

Shqiperia, varferia dhe fajtoret Empty
MesazhTitulli: Shqiperia, varferia dhe fajtoret   Shqiperia, varferia dhe fajtoret EmptySun 13 Jun 2021, 18:00

Shqiperia, varferia dhe fajtoret

Varferia ne vendin tone ka qenë nje problem qe fatkeqsisht e ka
ndjekur popullin tone prej shekujsh. Qe prej pushtimit otoman, me
von atij komunist dhe sot ne demokraci situata nuk ka patur
permirsim por vetem rrenim te njepasnjeshem. Mbare popullata nuk ka
patur kurre te ashtuquajturen *mireqenie*, biles as gjerat minimale
jetike. Neqoftese do krahasoheshim me popujt perreth ne Ballkan, kta te
fundit kane qene shum here me mire se ne megjithese jemi gjendur
shpesh here ne te njejta rrethana dhe ”cuditerisht” ne kemi deshtuar.
Gjithashtu nese ka nje komb te bollshem nga natyra padyshim do ishte
vendi yne i begate. Ne varsi te popullsise duhet te ishim shume here
me mire ekonomkisht dhe jo vetem. Natyra jone eshte shfrytzuar gjithmon
per keq dhe nga njerez te papergjegjshem. Kjo na sjelle ne nje tjeter
pike, na sjell pikerisht tek faktoret dhe pse ky bollek ka shkuar e po
shkon dem apo perse po zhduket nga faqja e dheut. Padyshim qe dikujt
i takon te mbaje pergjigjsi dhe vecanerisht i takon kastes drejtuese te
kombit qe mbart ne kurriz fajin pse jemi ktu ku jemi.
Kjo analiz nuk duhet bere dje per sot, por duhen marre gjerat me
rradhe, duke filluar ne kontekst historik. Patjeter ne nuk mund ta leme
te paprekur periudhen e komunizmit, dhe me vone kemi kte
‘’tranzicionin’’ qe nuk po perfundoka kurr per kte vend. Koha e
sundimit dhe pushtimit diktatorial komunist ka sjell pasoja katastrofike
ne cdo aspekt ne kte vend. Aq sa kur kjo diktature ne kohet e
cmendurise po humbte kontrollin ushtarak mbi popull ne vitet 90, dhe
gjoja ra si sistem, SHQIPERIA ISHTE NDER 10 VENDET E FUNDIT NE
PLANET NGA VARFERIA. Socializmi komunist jo vetem qe deshtoi
njelloj si ne cdo komb ne planet ku kishte komunizem, por i nxorren
brinjet cdo shqiptari nga uria masive kombtare. Shqiptarit i duhet
kujtuar perseri rradha e qumshtit dhe tollonat, bari i partis apo patatja
e famshme bolshevike. Partia marksiste jetonte mes luksit nderkohe qe
3
shqiptaret punonin dhe linin kockat per nje kothere buke. Pasuri
kishim, por e vodhen komunistet. Shushunjat komuniste jo vetem qe e
pine gjakun e kti vendi por prap ne demokraci e trashguan pasurin qe
vune gjate jetes se Enverit, sa qe dhe sot e ksaj dite e po jetojn nga
100 vjec mes te mirave qe i moren ne kurriz te puntoreve Shqiptar.
Me lart permendem faktin dritherues qe ishim nder 10 vendet me te
varfra ne bote, por ju rikujtome dhe se askush nuk mbajti pergjegjesi
per kte katastrofe te bere nga dora e njeriut te pashpirt komunist.
Sot po te njejtet njerez kane pushtetin dhe paturpesisht kerkojne
akoma me shume. Kto fakte per ato cka i shkaktuan ktij vendi i
anashkalojn si pa te keq. Kto maskaralleqe dhe shume te tjera qe nuk
arrijne te numurohen, mbulohen nga komunistet per justifikuar
pushtetit qe kan sot politikisht, apo per te fituar elektorat te ri me
premtime te vjetra, krahas ksaj kemi dhe nje popull qe harron shpejt
dhe nuk leviz vendit te kunderpergjigjet si duhet.
Sot analizat dogmatike te ekonomis kapitaliste behen vetem ne kuader
te interesave dhe jo ne rrafshin politik. Politika e leviz ekonomine, ne
kohe demokracie ndodh e kunderta, njerzit dhe partit jane skllever te
parase, kjo ka sjelle dhe degradimin e njeriut, prej kapitalizmit dhe
liberalizmit. Ne demokraci sot kemi nje fenomen tjeter akoma me te
rende, komunistet dhe bijte e tyre kane perhapur aleancat e tyre duke
krijuar e formuar monopol te kuq ekonomik. Ndryshe nga te kuqe
4
neper bote , kta tanet jane kamufluar si kapitalist nga halli, por ne
shpirt do vdesin te kuq.
Oligarkia qe po na shkatrron perdit ne vendit tone eshte e lidhur kok
e kembe me 3 partit kurva shqiptare: ps;pd;lsi, te cilat jan dege me e
madhe e memes kurve PPSH. Kta oligarke jan lidhur aq ngushte me 3-
shen partiake sa qe nuk marrin dot fryme pa njeri tjetrin. Keshtu sot
e ksaj dite kta perbindsha ekonomik jane kthyer armiku dhe mankthi i
cdo Shqiptari. Cdo resurs natyror apo fuqi puntore kontrollohet nga
aleanca oligarkeve dhe komunisteve, mediat se pranojn kte, jane te
kontrolluara prej ksaj aleance, ashtu si kotnrollohet cdo gje tjeter ne
kte vend. Shqiptaret duhet ta ngulisn ne koke se kjo aleanc po i
shktarron jeten brez pas brezi, dhe gjerat perdit po shkojn keq e me
keq per mbare popullin qe kryesisht eshte ne skamje.
Por si cdo problem dhe ky i joni e ka nje zgjidhje. Lufta nuk duhet
drejtuar drejt X’ komunisti apo Y’ oligarku ne vecanti, kjo metode
behet vetem nga ata qe kane interes diku tjeter apo dhe paguhen nga
kundershtaret e XY. Zgjidhja jone eshte reale dhe jo ne baze interesi,
ne jemi me popullin antikomunist dhe patriot Shqiptar, i cili po shtypet
dita dites. Ne jemi per kundershtim ndaj te gjith ktij sistemi
komunisto-olikargik. Problemi eshte sistemi dhe jo dikush ne vecanti,
pasi kta ”dikushi” jane ber te shumte kto kohe, sa qe po ti gervishtesh
nga pak kemi firk se dalin te gjithe bashkpuntor ne kte rrenim
kombetar. Ne nuk merremi me deget e problemit si disa te tjere qe
flasin per opozit por hane e pine ne nje pjate me sistemin. Ne merremi
me vete problemim. Koha ka ardhur sot me shume se kurre per
politikat e Pozicionit Trete. Cdo gje tjeter eshte humbje kohe dhe ne si
Shqiptar nuk kemi fare kohe.

Burimi: Link

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Shqiperia, varferia dhe fajtoret
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Varfëria kreative e brezit të ri
» 'Shqipëria dhe raca dinarike', Karlton S. Kun
» Shqipëria ç’ka qenë, ç’është e ç’do të bëhet nga Sami Frasheri (VIDEO)
» Akademik Idriz Ajeti: Shqipëria, toka jonë është deri në Nish!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Shkencë :: Politikë-
Kërce tek: