FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 1389, viti i zi i Arbërisë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Sewaturand

avatar


Numri i postimeve : 55
Join date : 04/09/2017

1389, viti i zi i Arbërisë Empty
MesazhTitulli: 1389, viti i zi i Arbërisë   1389, viti i zi i Arbërisë EmptyWed 27 Dec 2017, 11:24

Eshte ne interesin e beselashteve te njihen me nje nga ngjarjet me te hidhura te historise se shqiptareve ne mesjete, qe vulosi fatin e trevave tona ne nje 500-vjeçar pushtimi te rende.

Por me ndihmen e hyjnive, shqiptaret arriten te ruajne shpirtin kryengrites te luftes se vitit 1389, te kujtonin kreshniket e fatosat shqiptare, Milush Kopilin e madh qe me sikën ilire shqyu plancin e derrit Sulltan Murati I.

Beteja, sipas besimit eskatologjik, u zhvillua diten e marte, mu atehere kur Marti dhe martet jane te predispozuara negativisht ndaj gabimeve tona.

Per kete arsye, sic deshmon Miranda Vickers, shqiptaret asnjehere nuk kane punuar diten e marte, si shenje vaji per humbjen fatkeqe ne pllajen e Dardanise.

Even today elderly Albanians recall that their fathers would never begin any project on a Tuesday, the day of the Serbian defeat at Kosovo shkruajti:

Perkthimi:

Edhe sot pleqte shqiptare mbajne mend sesi baballaret e tyre nuk benin asnje pune te marten, dita e humbjes ne Kosove.


Nderkaq, me poshte po sjellim deshmine interesante te historianit serb Jovan Haxhi-Vasiljeviç, i cili teksa po udhetonte me tren nga Shkupi drejt Mitrovices, bisedoi me nje shqiptar te kenduar. Sapo kapercyen Ferizajin dhe u shfaq fusha e Kosoves, shqiptari beri me dore pertej dritares se trenit: 'A e sheh kete fushe...dikur ketu luftuam bashke, por aty ku e hodhet poshte flamurin, e morem ne dhe e ngritem me Skenderbeun'.

Sipas tij, gjysherit e tij nga fisi Krasniq e kishin ruajtur kujtimin per kete beteje:

1389, viti i zi i Arbërisë Untitled

Duhet te permendim faktin qe vetem shqiptaret, prej te gjithe pjesemarresve ne beteje, e ruajten kujtimin e kesaj beteje ne forme traditash, legjendash, kengesh e rrefenjash te tjera. Kjo nuk ngjau aspak me serbet, boshnjaket apo bullgaret.

Lavdue kofshin hyjtë ilirë!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
1389, viti i zi i Arbërisë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Shkencë :: Histori :: Arbnorët-
Kërce tek: