FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Dliresia gjuhesore ne shqip

Shko poshtë 
AutoriMesazh
mikalabanvisele

mikalabanvisele

Male Numri i postimeve : 3
Join date : 09/10/2017
Age : 23

Dliresia gjuhesore ne shqip Empty
MesazhTitulli: Dliresia gjuhesore ne shqip   Dliresia gjuhesore ne shqip EmptyMon 09 Oct 2017, 21:08

pagan-beslashte
Temperaturë-ngrohtësi
Televizor-Tejpam
Telefon-Tejza
Dyqan-shitore
Farmaci-Barnatore
Hotel-Bujtinë
Berberhane-Qethtore
Bar-Pijetore
Para-Dyshkë/të holla
Dokument-Dorëshkrim
Kollare-grykëse
Uniformë-përparëse
Stilolaps-shkruese
gomë-fshirëse
makinë-kerr
Instrument muzikor-mjet zënor
zile-tringëz
ishull-cekë/ansujë/ujedhese
Rroba-tesha
Qumësht-tamël
Gënjeshtër-rrenë
Kapele-kokore/plis
Helmetë-përkrenare
Devijoj-anashkaloj
Derivoj-rrjedhoj
oqean-ujanë
pronë-pasë
karrige-ndenjëse
llambë-poç drite
shishe-bocë
kon-kaush
çorape-putë
Qyser-sqepar
pjatë-enë
Kompjuter-rendor
numëroj-njeh
Ilaç-barne
Çoban-bari
Lavatriçe-Teshalarëse
brekë-mbathje
Magji-yshtje
Jeshil-blertë
Republikë-Pleqësi
Pakt-Marrëveshje
korrekte-e duhur
armë-ushtë
Teori-Vëri
Fabrikë-punishte
Turist-udhëtar
Carrtan-vizatimor
Tempull-faltore
Frut-Vjelë
Hero-kreshnik/trim
Acid-Thers

Si mendoni? Kam bere me teper dhe vec disa i kam sajuar (coined), te tjerat jane te vjetra qe pothuajse nuk i perdorim me.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
mikalabanvisele

mikalabanvisele

Male Numri i postimeve : 3
Join date : 09/10/2017
Age : 23

Dliresia gjuhesore ne shqip Empty
MesazhTitulli: Re: Dliresia gjuhesore ne shqip   Dliresia gjuhesore ne shqip EmptyTue 10 Oct 2017, 14:35

Kam menduar edhe per riemnimin e disa lendeve si
Matematike-Sasinjehje
Gjuhe dhe Letersi-Gjuhe dhe Fletesi
Biologji-Jetnjehje
Muzike- eze (Prej Arberesheve)
Kimi-Lendije
Gjeografi-Dhatenjehje
etj
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Tomor
ADMIN
Tomor

Numri i postimeve : 665
Join date : 17/03/2013

Dliresia gjuhesore ne shqip Empty
MesazhTitulli: Re: Dliresia gjuhesore ne shqip   Dliresia gjuhesore ne shqip EmptyThu 19 Oct 2017, 20:36

Një pjesë e mirë e këtyre qëndrojnë, disa madje janë nga koha Rilindjes. Pa qëllim ofendimi, ne duhet të ruhemi nga KIÇI, d.m.th. nuk duam që të bëjmë këtu një komision dhe të ndërrojmë tërë gjuhën shpejt e shpejt, duke krijuar 90% KIÇ.

Vetëm fjalë të rralla, për të cilar jemi të sigurtë, ne do të punojmë gjithë jetën (meqë a fjala edhe PUNË vje nga latinishtja, ne për punëtor kemi fjalën ARGAT nga gjuha ilire, por si t'i themi punës), duke bërë ndryshim,e graduaëe çdo javë nga një fjalë, mjafton.

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
Sponsored content
Dliresia gjuhesore ne shqip Empty
MesazhTitulli: Re: Dliresia gjuhesore ne shqip   Dliresia gjuhesore ne shqip Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Dliresia gjuhesore ne shqip
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Njohuri :: Linguistikë & gjuhë besëlashtë-
Kërce tek: