FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Dyndja e ardhshme në Greqi

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 984
Join date : 17/03/2013

Dyndja e ardhshme në Greqi Empty
MesazhTitulli: Dyndja e ardhshme në Greqi   Dyndja e ardhshme në Greqi EmptySun 13 Nov 2016, 21:22

Çka na thotë doktrina Besëlashtë mbi grekërit?

Populli i lashtë helen ka zanafillë thjesht shqiptare. Pellazgët që ikën me Io-në për në Egjipt, ku u njohën si hyksosë, dhe sunduan vendin për 151 vjet, pas kësaj u kthyen për në Pellazgi, prej nga kishin ardhur. Ata në vend se të mësonin sërish gjuhën pellazge, ua imponuan vendësve gjuhën që e kishin bastarduar në Egjipt. Kështu nga përzierja e dialektit vendës pellazg, me dialektin pellazg të bastarduar në Egjipt dhe më dialektet ilire e thrake, u krijua greqishtja, dhe me këtë gjuhë edhe populli grek (helen), që ekziston si i tillë nga shek. 8 p.e.s.

POPULLI HELEN (GREK) NUK ËSHTË DASHUR TË KRIJOHET!

Krijimi i popullit grek ishte gabim ose mutacion, pak a shumë si ato gabimet gjenetike që sjellin të meta, madje mund të krahasohet edhe me një tumor, që siç dihet janë qeliza të organizmit por që kthehen kundër tij.

Sado që helenët krijuan popull më vete, sado që kishte pasur herë pas here armiqësi, megjithatë krejt çka krijuan ata nuk i takon askujt më tepër se sa neve. Filozofia, shkenca, mitologjia, letërsia e krijimtari tjera janë tonat më parë se sa të kujtdo tjetër. Kjo edhe për shkak të përkatësisë/prejardhjes së tyre por edhe për shkak se shumëçka ishte krijuar në vend nga pellazgët, dhe ishte marrë e gatshme.

Në radhë të parë helenët e sotëm me përjashtime të rralla, nuk kanë prejardhje nga helenët e lashtësisë. Të vetmit që kanë prejardhje pjesërisht nga lashtësia dhe pjesërisht arvanite janë Sarakaqanët, Cakonët, Maniotët dhe Sfakiotët. Këta kanë veçori të ngjashme me shqiptarët, racë dinarike (ilirike), jetojnë në kulla guri, zakone malësore (kanun), egzogami, etj. Që të gjithë janë një pakicë e papërfillshme. Në radhë të dytë janë arvanitët e shumtë të helenizuar, dhe më pas grupi i tretë arvanitët e ruajtur. Që të gjithë deri këtu janë për t'u rikthyer në familjen pellazge përmes formave të zakonshme të mësimit të gjuhës, festave të përbashkëta, martesave, kumbarisë dhe vëllamërisë.

Në palën tjetër bëjnë pjesë të gjithë ata të tjerët. Sllavët që janë bizantizuar në kohë të ndryshme, duhet të hiqen. Magjupët e Azisë të hiqen. Turqit ortodoksë, jo në Greqi por as në Turqi nuk janë vendës.

Feja ortodokse, sado që perceptohet si greke, në të vërtetë është fe e çifutëve të mërgatës. Shqiptarët e vërtetë e besojnë Zeusin, Dhemetrën, Afërditën, etj. Kjo do të thotë se së bashku me bizantinët do të hiqet krishterimi, e së bashku me shqiptarët do të ri-instalohet paganizmi.

Mund të themi se shqiptarët mund të arrijnë këto gjëra pa luftë. Mërgimi i shqiptarëve gjatë viteve '90 në Greqi nuk ishte kot. Ishte plani i zotave që të rikthenin atë pjesë në duar të shqiptarëve. Shqiptarët atje takuan arvanitë me të cilët kuptoheshin me të njëjtën gjuhë. Duke shfrytëzuar lindshmërinë e ultë të grekëve dhe shtimin më të madh të shqiptarëve, si dhe duke ruajtur gjuhën e identitetin shqiptar, Besëlashta siguron që shqiptarët të triumfojnë në Greqi.

Kjo është një pjesë e planit hyjnor për kombin shqiptar!

Dyndja e ardhshme në Greqi 13138999_484220065105845_8124192971964930645_n_zpsfkz27efz
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
 
Dyndja e ardhshme në Greqi
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Gjeopolitika shqiptare në Greqi

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Shkencë :: Politikë-
Kërce tek: