FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Dhembjet e kokës

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Melisandre

Melisandre


Female Numri i postimeve : 47
Join date : 28/07/2014
Age : 32
Location : Ohio USA

Dhembjet e kokës Empty
MesazhTitulli: Dhembjet e kokës   Dhembjet e kokës EmptyWed 27 Aug 2014, 16:46

DHIMBJET E KOKES
Dhimbjet e kokes jane te vazhdueshme dhe shkaqet jane te shumta e te ndryshme si:spondiloartroza e qafes, migrena, pagjumesia nga ngacmimet shpirterore, sinoziti, gjendrat tiroide, pijet alkolike, duhani, etj.

1- Zieni farera ftoi dhe lengun e pini esell ose sa te filloje dhimbja. pra, 20 fara ne gjysme gote uje, te zihet 20 min. te pihet nga 1 filxhan kafeje.

2- Merrni 3 luge gjelle me gjethe rrodheze dhe 3 luge gjelle me gjethe te barit te bletes. hidheni ne 1 liter uje dhe zihet 3-5 min, pastaj lihet ne nje ene te mbuluar per 20-30 min. kullohet dhe pihet 1 got 3 her ne dite .

3- Nje kokerr qepe shtypet me 1-2 luge kafeje me krip. perzierja hidhet ne nape dhe vendoset ne balle.

4- Pergatitet kafe sade ( pa sheqer ) ne nje filxhan kafeje te porsa zbrazur. hidhni 10-15 pika leng limoni te fresket dhe pini nga nje filxhan kafeje ne raste dhimbjeje.

5- Kur keni dhimbje koke nga Migrena, pra kur verehen shenjat paralajmeruese te saj, konsumoni 1-2 kokrra molle jeshile, sidomos molle vendi qe jane me origjinale.

6- Rrenjet e Valerjanes i zienei me 1 liter e gjysme uje. ne momentin e zierjes hidhni 10-15 luge caji me rrenje te thara dhe te grimcuara. e mbuloni me nje ene me kapak dhe e lini 1 ore ne qetesi. e kulloni dhe e pini ne cdo vakt mbas buke nga 100gr te vaket dhe te embelsuar sipas deshires.

7- Edhe qepa me kripe ka dhene rezultate te mira per pushimin e dhimbjes se kokes. merret 1 kokerr qepe e grire mire dhe e shtypur mire bashke me kripe te holle gjelle, duke e shtrire mire mbi nje nape e duke i vene te semurit nga prapa ne trurin e vogel gjate nates. kete veprim e perseritim 4-5 here rrjesht ne mbremje, derisa te permiresohet.

8- Bari i shpretkes ka dhene rezultate te mira ne dhimbjen e kokes sidomos tek Migrena. merrni 1 gote me uje. zihet me 2 luge kafeje me gjethet esaj per 10-15 min, pastaj kullohet. pihet 1 gote ne dite, me ose pa sheqer sipas deshires.

Dhembjet e kokës 1069165_497877146959321_874031208_n
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Dhembjet e kokës
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Dhembjet e muskujve

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Shkencë :: Mjekësia besëlashtë-
Kërce tek: