FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Profeti Eumolp

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 984
Join date : 17/03/2013

Profeti Eumolp Empty
MesazhTitulli: Profeti Eumolp   Profeti Eumolp EmptyFri 15 Aug 2014, 10:30

Eumolpi – profet thrak, dhe njëkohësisht poet, luftëtar, prift, dhe ligjvënës. Si i tillë ai erdhi në Atikë ku themeloi misteret Eleusine, dhe ishte stërgjyshi i familjes së madhe të priftërinjve të Eumolpidëve.

Profeti Eumolp Fk3_zps5dcc755d

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
 
Profeti Eumolp
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Profeti Zalmoks

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Theologji :: Besarë-
Kërce tek: