FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Sarakaqanët - antropologjia dhe gjenetika

Shko poshtë 
3 posters
AutoriMesazh
Buzulk

Buzulk


Male Numri i postimeve : 53
Join date : 21/07/2014
Location : Jutbinë

Sarakaqanët - antropologjia dhe gjenetika Empty
MesazhTitulli: Sarakaçanët - raca e tyre   Sarakaqanët - antropologjia dhe gjenetika EmptyMon 12 Feb 2024, 03:00

Tipi racor i sarakaçanëve


Barinjtë nomade sarakaçanë të Greqisë kontinentale janë të vendosur kryesisht përgjatë vargmaleve të masivit të Pindit. Epiri, Thesalia, Maqedonia dhe Thraka janë krahinat në të cilat janë më të shumtë. Komunitete sarakaçane gjenden edhe më tej në veri. Migrimet e tyre stinore i kishin çuar shumë prej tyre përtej kufirit në Bullgari, Turqi, Shqipëri dhe Jugosllavi. Ata flasin greqisht, kudo që jetojnë. Studiuesi danez Carsten Hoeg (Hoeg, 1925-1926) ka treguar, se as fonetikisht, as për nga struktura gramatikore, nuk ka gjurmë të elementeve të huaja në dialektin e folur nga sarakaçanët.

Më tej, shkruan ai, kultura materiale sarakaçane tregon gjurmën e origjinës sedentare. Përkundrazi, ajo rrjedh me saktësi dhe thjeshtësi nga kushtet e jetës trans-humane në mjedis të veçantë fizik. Etnografja greke Angeliki Kaçimihali (Chatzimichali, 1957), e cila kaloi një jetë mes tyre, beson se ata janë grup popullsie, të cilët në mënyrën e tyre të jetesës baritore, organizimin shoqëror dhe artin shfaqin disa elementë prototipikë të kulturës greke. Ajo përshkruan, për shembull, ngjashmëritë midis artit dekorativ sarakaçan dhe atyre të stilit "gjeometrik" të Greqisë paraklasike. Studiuesi anglez J. Κ. Kampbell (Campbell, 1964) arrin në përfundimin se sarakaçanët “duhet të kenë jetuar gjithmonë në të njëjtat kushte dhe zona që i gjejmë sot”. Ata janë, në të vërtetë, shumë endogamikë, kështu që ne mund t'i konsiderojmë ata, nga pikëpamja antropologjike, një grup i izoluar. E. Makris (Makris, 1990) gjithashtu beson se ata janë një popull para-neolitik. Ai jep përshkrimin e plotë të jetës së tyre materiale në librin e vet.

Duke marrë parasysh sa më sipër, autori ndërmori studimin e antropologjisë fizike të sarakaçanëve, me qëllim që këto të dhëna t'i përdorte si burim historik në zgjidhjen e këtij problemi konkret etnogjenetik. Në këtë pikë duhet theksuar në mënyrë të përsëritur, se karakteristikat racore në asnjë mënyrë nuk paracaktojnë prirjen e ngjarjeve historike. Por është gjithashtu e vërtetë, që ne vijmë nga pozicioni i padiskutueshëm se tipi fizik i popullit, zona e tij e shpërndarjes dhe përbërja e tij fizike pasqyrojnë gjithmonë procesin e historisë së tij etnike.


Materiali dhe Metodat


Në vitin 1963, i ftuar nga Akademia Bullgare e Shkencave, autori ka studiuar midis grupeve të tjera një grup prej rreth 300 sarakaçanë të moshës madhore të Maleve të Hemit (Ballkan). Gjysma e tyre ishin burra dhe gjysma gra. Në vitet 1967-1968 u studiuan pothuajse 300 të tjerë në Greqi përgjatë maleve të Pindit. Në çdo individ janë ekzaminuar rreth 60 tipare metrike dhe morfologjike, ndërsa në një seri të dy dekadave të kafkave bashkëkohore të sarakaçanëve, nga Beotia, janë ekzaminuar më shumë se 70 tipare. Për krahasim janë përdorur tabelat e botuara më parë nga Poulianos (1968, 1969, 1971) si dhe të pabotuara, të më shumë se 15,000 njerëzve të ekzaminuar nga Azia Qendrore, përmes Kaukazit, në Spanjë. Në përpunimin e materialit të mbledhur u zbatuan teknikat e zakonshme statistikore.

Analiza


Nga analiza morfometrike del se jo vetëm historikisht, etnografikisht dhe gjuhësisht të dy grupet kanë origjinë të përbashkët, por edhe antropologjikisht. Disa dallime duhen llogaritur në faktin se grupi i zonës së Hemit është ndarë nga grupi kryesor i Greqisë Perëndimore rreth 150 vjet më parë. Përveç kësaj, popullsia e saj është shumë e vogël në numër (nuk i kalon 4000 njerëz). Nga ana tjetër popullsia e zonës së Pindit llogaritet të jetë nja disa dhjetëra mijëra. Kështu grupi ballkanik duhet të konsiderohet akoma më i izoluar se ai i kontinentit grek. Të dy grupet janë të veçantë për diametrat e tyre të mëdhenj të kokës. Por më e madhja nga të gjitha në krahasim me seritë e tjera evropiane është gjerësia bizigomatike që mbivendoset me atë të mongoloidëve. Kafkat beotiane na japin të njëjtën pamje. Nuk ka, natyrisht, asgjë të kompleksitetit mongoloid midis sarakaçanëve. Diametri i tyre i gjerë bizigomatik në shumë pak raste e kalon gjerësinë e kokës. Kjo, sipas K. S. Kun (Coon, 1939), është një tipar arkaik që gjendet vetëm te evropianët e paleolitit të sipërm. Harkat e gjera zigomatike ndonjëherë kombinohen me kënde goniale të ndezura, dhe shpesh balli është më i gjerë se mandibula dhe fytyra merr formën karakteristike të një trekëndëshi të përmbysur. Lartësia morfologjike e fytyrës është mjaft e vogël, në raport me gjerësinë, tipar gjithashtu shumë i dallueshëm për epirotikët, si të gjitha të tjerat më sipër, për dallim nga egjeanët (mesdhetarët). Grupet e grave gjithashtu japin lartësinë e fytyrës të ultë. Faqet e shëndosha të sarakaçanëve qëndrojnë në ekstremin e kundërt evropian ndryshe nga ato të Egjeut. Eshtërat vetullore janë të madhësisë së moderuar, ose nuk ekzistojnë. Në shumicën e rasteve pjerrësia ballore është e drejtë. Ngjyra e lëkurës është gjithashtu më e çelur te sarakatsaanët, e rrallë është edhe ngjeshja e gjoksit. Flokët në këtë pjesë të botës duket se janë një tipar me vlerë të madhe taksonomike. Mungesa e ndonjë prognatizmi theksohet nga përqindja e madhe e pjesës opistocefalike të fytyrës. Këto janë vetëm disa nga tiparet.

Diskutim


Përshkrimi i dhënë më sipër e vendos popullsinë sarakaçane në tipin kontinental, ose epirotik të europeoidëve, dhe jo mes mesdhetarëve (siç supozohet nga Necrassova, Boev, 1962). Është treguar se tipi epirot është shumë më i vjetër në tokën evropiane se ai mesdhetar (Poulianos 1968). Është e lidhur qartë me tipin "Brunn-Przedmost-CroMagnon" të përshkruar nga G.F. Debetz (1936). I njëjti tip pasohet nga Ι. I. Gohman (1966) midis popullsisë mezolitike (Vassilievka ΙΙΙ) dhe neolitike të Ukrainës. Për shkak të kësaj vepre të Gohman-it tani e dimë se tipi antropologjik "Kro-Manjon në kuptimin e gjerë të fjalës" i Evropës Perëndimore në Paleolitin e Sipërm është i njëjtë në Evropën Lindore dhe stepat e Rrafshinës Ruse. Kafkat e paleolitit të sipërm nuk njihen ende në Greqi, por ka një gjetje shumë interesante të Mesolitit të hershëm (Jacobsen 1969). Lloji fizik i kafkës klasifikohet nga J. L. Angel (1969) si Basic White (Α3) dhe shtrihet midis Tiviec dhe Natufιans (më pak lineare se më vonë). Studimi ynë i kafkës (Poulianos 1970) dha një fytyrë të ultë (68 mm) dhe mjaft të gjerë (143 mm). Gjerësia ballore është mjaft e vogël dhe pjerrësia pothuajse e drejtë. Fatkeqësisht, ajo është ende vetëm një kafkë dhe do të ishte e vështirë të arrihej në përfundime të përgjithshme për popullsinë mesolitike të Greqisë. Megjithatë, ne mund ta klasifikojmë atë midis Protoeuropeoidëve, duke lidhur në një mënyrë antropologjike territorin e Evropës Qendrore dhe Jugore në një periudhë kaq të hershme.

Tipi epirotik i përshkruar më sipër, përveç masivit të Pindit, takohet edhe tek epirotët e Greqisë VP, të cilin e studiuam për herë të parë në vitin 1957 dhe me emrin e të cilëve u dha emri i tipit. I njëjti tip haset në Mal të Zi, siç përshkruhet nga K.W. Ehrich (1948), në Bullgarinë VP, (Poulianos, 1966), në Rumani (Milku, Dumitrescu, 1958-1961) dhe në Ukrainë (Djatchenko 1965). Nuk kufizohet vetëm në Alpet Dinarike, por shtrihet në perëndim të paktën deri në Pirin. Ky është tipi epirotik i vërtetë (p.sh. kontinental). Evropianët e Paleolitit nuk mund të zhdukeshin pa lënë gjurmë. Pasardhësit e tyre u bënë epirotikët dhe grupi më përfaqësues i tyre, bërthama si të thuash e tipit epirotik, janë të izoluarit sarakaçanë.

Deri më tani në letërsi mbizotëronte mendimi se baskët, të cilët nuk flasin një gjuhë indo-evropiane, ishin ndoshta populli më i vjetër në Evropë. Disa i referohen edhe Laponëve gjithashtu. Le të shqyrtojmë të dyja rastet: Baskët (Poulianos 1969b) në tërësi nuk janë shumë të ndryshëm në fizikun e tyre nga pjesa tjetër e popullsisë së Spanjës, e cila në shumicën e saj absolute është mesdhetare. Kjo nuk do të thotë se asnjë element kromanjon nuk haset tek baskët, pasi nuk mund të themi se nuk hasen mesdhetarë te sarakaçanët. Gjuha relikte është vetëm një tregues i lashtësisë së një popullsie. Karakteristikat fizike janë ato që kanë më shumë rëndësi. Në rastin tonë, sarakaçanët tregohen shumë më të vjetër.

Laponët e veriut të Skandinavisë nuk janë më një enigmë antropologjike. Këndvështrimi tradicional për të kërkuar midis laponoidëve brakicefalët e lashtë të Evropës nuk ka më asnjë lloj themeli. Shumë antropologë që kanë punuar në mesin e tyre kanë treguar se Laponët janë rezultat i "kryqëzimit" me mongoloidët, të cilët erdhën në Evropë (Bounak 1956) të paktën shumë më vonë pasi Evropoidët ekzistonin atje. Kështu as Laponët nuk mund të jenë populli më i vjetër i Evropës. Diferencimi gjeografik i tipareve që përshkruam më sipër për epirotikët tregon se ato kanë vazhduar në rajonet e tyre të veçanta gjeografike dhe ato janë ndeshur në një formë më "të ngjeshur" në zonat e sarakaçanëve të Pindit dhe maleve të Hemit, pavarësisht ndryshimeve të tjera të një natyre më qartë evolucionare filetike. Kështu, lashtësia e tipit sarakaçan vërtetohet, të paktën në mënyrë indirekte. Sarakaçanët nuk janë asgjë më shumë apo më pak se një mbijetesë lokale e Paleolitit të Mesëm, ose, ndoshta një rishfaqje. Duke qenë një grup i izoluar ekologjik, ata përfaqësojnë një specializim lokal, në të cilin mund të ketë luajtur një rol përzgjedhja, si dhe faktorë të tjerë që lidhen me jetën në një zonë malore. Duke parë të kaluarën historike të racave në kontinentin tonë, sarakaçanët mund të konsiderohen si popullsia më e lashtë e Evropës.

Të dhënat e paraqitura këtu vërtetojnë edhe një herë vlefshmërinë e tezës së marrë nga Oshinsky (1959) dhe Krogman (1964), se tiparet antropometrike dhe morfologjike duhet të konsiderohen ende si bërthama e Antropologjisë Fizike.

Burimet: (Nga libri në gjuhën greke i Aris Ν. Poulianos, 1993, f.170)

Burimi: Lidhje në rrjet
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Besë Atlashti

Besë Atlashti


Female Numri i postimeve : 2
Join date : 11/09/2017
Age : 32

Sarakaqanët - antropologjia dhe gjenetika Empty
MesazhTitulli: Sarakaqanët - antropologjia dhe gjenetika   Sarakaqanët - antropologjia dhe gjenetika EmptySun 13 Oct 2024, 00:54

Sarakaqanët - antropologjia dhe gjenetika


Njoftim paraprak: Sarakaqanët janë një popullatë greqisht-folëse por të veçuar nga grekët tjerë, pak nga dialekti, e pak nga mënyra e jetesës, duke qenë se jetojnë në male si nomadë dhe merren me blegtori.

Në këtë faqe, e cila merret enkas me gjenetikë, është postuar rezultati i parë i një testi gjenetik të sarakaqanëve (test autosomal), i cili afërsinë më të madhe e ka me shqiptarët, shihni numrat me radhë, numri më i vogël tregon afërsi më të madhe, dhe numri i madh afërsi më të vogël gjenetike.

Sarakaqanët - antropologjia dhe gjenetika Image

E njëjta edhe në tekst këtu:

0.01451307 Albanian
0.01496533 Greek_Central_Macedonia
0.01552520 Greek_Argolis
0.01606514 Greek_Thessaly
0.01613722 Greek_Corinthia
0.01628466 Greek_Peloponnese
0.01631677 Greek_Achaea
0.01661699 Greek_Messenia
0.01664106 Greek_Arcadia
0.01694722 Greek_Elis
0.01727211 Greek_Macedonia
0.01746892 Greek_Aromanian
0.01806381 Greek_West_Taygetos
0.01893532 Rumelia_East
0.02097164 Greek_East_Taygetos
0.02154302 Greek_Laconia
0.02469196 Macedonian
0.02566752 Greek_North_Tsakonia
0.02581533 Italian_Tuscany
0.02656577 Italian_Marche
0.02799460 Greek_South_Tsakonia
0.02817614 Italian_Umbria
0.02863264 Greek_Izmir
0.02913539 Italian_Emilia
0.03006587 Swiss_Italian

Burimi: Eupedia
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 1198
Join date : 17/03/2013

Sarakaqanët - antropologjia dhe gjenetika Empty
MesazhTitulli: Re: Sarakaqanët - antropologjia dhe gjenetika   Sarakaqanët - antropologjia dhe gjenetika EmptySun 13 Oct 2024, 16:48

Tipi epirotik i përmendur në postimin e sjellur nga Buzulk, në fakt është thjesht sinonim për tipin dinarik apo racën dinarike, epiqendër e së cilës janë shqiptarët, siç e dëshmon edhe Karlton Kuni me shkrimet e tij për racën dinarike dhe përhapjen e saj te shqiptarët. I bie që ato që janë thënë për vjetërsinë e sarakaqanëve vlejnë për të gjithë shqiptarët, anipse autorët grekë kanë dashur t'i veçojnë sarakaçanët meqenëse i kanë brenda territorit dhe duan të fitojnë poena historikë në krah të tyre.

Edhe tipi dinarik (epirotik) i sarakaçanëve, por edhe testi i ADN-së autosomale sjellur këtu nga Besë Atlashti, na dëshmojnë katërcipërisht se sarakaçanët e kanë zanafillën tek shqiptarët, ose më herët te ilirët. Mbetet të studiohet kur ka ndodhur shkëputja nga trungu ynë, kur ka ndodhur asimilimi, dhe në çfarë kushtesh historike kanë ndodhur këto procese.

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
Sponsored content





Sarakaqanët - antropologjia dhe gjenetika Empty
MesazhTitulli: Re: Sarakaqanët - antropologjia dhe gjenetika   Sarakaqanët - antropologjia dhe gjenetika Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Sarakaqanët - antropologjia dhe gjenetika
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Gjenetika shqiptare - website dhe projekt

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Shkencë :: Antropologji fizike & gjenetikë & demografi-
Kërce tek: