FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Pse nuk duhet me i lejue investuesit e huej?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Kandhaon

Kandhaon


Numri i postimeve : 837
Join date : 09/08/2014
Location : Në breshta, mes bredhave,

Pse nuk duhet me i lejue investuesit e huej? Empty
MesazhTitulli: Pse nuk duhet me i lejue investuesit e huej?   Pse nuk duhet me i lejue investuesit e huej? EmptyTue 11 Apr 2023, 00:44

Në rendin kapitalist, klasa sunduese âsht ajo kapitaliste. Ngjashëm si në rendin feudal ku sundojnë feudalët, dhe në rendin skllavopronar ku sundojnë skllavopronarët.

Nëse ne ftojmë investues të huaj për me çelun fabrika në vend, dhe me i punësue popullin tonë, rrjedhoja do të ishte që populli ynë do të bahej skllav i këtyne të huejve.

Âsht njësoj sikur arbnorët e mesjetës t'i kishin ftue feudalët e huej si sundimtarë, ose edhe ma keq sikur ilirjanët t'i kishin ftue romakët "ejani na sundoni dhe na bani skllevën".

Sepse sot nuk ka skllevën të rendit skllavopronar; sot ka skllevën të kapitalizmit, pra klasë punëtore.

Prandaj në vend të investuesve të huej, ne duhet me gjetë mënyrën me zhvillue ekonominë me mjete vetanake. Britania zhvilloi revolucionin industril nga zeroja, duke u nisur nga shpikjet e berberëve artizanëve tjerë, filloi me maqinën e avullit dhe vazhdoi me plot zbulime tjera, por nuk pati nevojë për investues të huaj, le që edhe nuk kishte se Britania ishte e para që hyni në këtë rrugë zhvillimi.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Pse nuk duhet me i lejue investuesit e huej?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Shmitri - a duhet te kremtohet
» Shkëndije Mujaj: Burri im duhet të jetë pagan

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Shkencë :: Ekonomi-
Kërce tek: