FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Posto temë të re   Përgjigju temës
 

 Shmitri - a duhet te kremtohet

Shko poshtë 
2 posters
AutoriMesazh
Shejtani Desidiat

Shejtani Desidiat


Numri i postimeve : 5
Join date : 08/11/2015

Shmitri - a duhet te kremtohet Empty
MesazhTitulli: Shmitri - a duhet te kremtohet   Shmitri - a duhet te kremtohet EmptySun 08 Nov 2015, 09:27

Kam nji pyetje per Diten e Shmitrit: a asht feste qe e ka vec membranen e kershten apo ka elemente edhe te paganizmit? A asht e denje me u kremtue si dite?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Tomor
ADMIN
Tomor


Numri i postimeve : 984
Join date : 17/03/2013

Shmitri - a duhet te kremtohet Empty
MesazhTitulli: Re: Shmitri - a duhet te kremtohet   Shmitri - a duhet te kremtohet EmptyMon 09 Nov 2015, 17:52

Përshëndetje dhe ju urojmë mirëseardhje në forumin tonë, që po e pasuroni me debate kësisoj duke bërë pyetje të qëlluara.

Shmitri, patjetër është festë pagane, dhe nuk besoj të ketë diçka tjetër të krishtenë përveç emrit.

Shmitri vjen nga Shën Mitri dhe ky vjen nga Shën Dhimitri. Ky shenjtor i zuri vendin një hyjnie të ujqve, që e adhuronin ilirët.

Shimtri është fundi i verës dhe fillimi i dimrit (në folklorin shqiptar ka vetëm 2 stinë), dhe është në pozitë kundruall Shëngjergjit.

Na mbetet që të studiojmë sa të mundemi të gjejmë veçoritë e kësaj feste që është zbehur e harruar goxha shumë, madje shumë kohë para urbanizimit. Janë ruajtur ca zakone si mbjellje e pemëve dhe trendafilave mu në këtë ditë, dollmat, etj.

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
 
Shmitri - a duhet te kremtohet
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Pse nuk duhet me i lejue investuesit e huej?
» Shkëndije Mujaj: Burri im duhet të jetë pagan

Drejtat e ktij Forumit:Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Krye :: Pyetje - Përgjigje-
Posto temë të re   Përgjigju temësKërce tek: