FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR

Forumi i Bashkësisë Besëlashtë / Forumi i parë pagan shqiptar në internet / Mirë se vini / Regjistrohuni dhe mësoni më shumë rreth nesh
 
ForumForum  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 MASAKRIMI HYFATES (Hypatia) DHE DJEGJA E LIBRAVE

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Tomor
ADMIN
Tomor

Numri i postimeve : 665
Join date : 17/03/2013

MASAKRIMI HYFATES (Hypatia) DHE DJEGJA E LIBRAVE Empty
MesazhTitulli: MASAKRIMI HYFATES (Hypatia) DHE DJEGJA E LIBRAVE   MASAKRIMI HYFATES (Hypatia) DHE DJEGJA E LIBRAVE EmptyMon 14 Jul 2014, 21:23

MASAKRIMI HYFATES (Hypatia) DHE DJEGJA E LIBRAVE nga turma e fese te Jevgjiterve.dhe Sklleverve.

415 në AleksandrA (Egjipt)
Turma e krishterë (Jevgjit e shketetires) kërkoi nga peshkopi Qiril qe duhej ta benin nje sulem pak ditë para Pashkës judeo-krishterë (Pashkët), Turma e Krishtere e terbuar e shqyejne e bejne coptimin ne copa copa trupin e filozofes dhe shkencetares se famshme dhe të bukuroshe Hyfate (Hypatia). Trupi saj eshte shqyer dhe coptur ne copa copa nga turma, dhe copat e trupit te saj hidhen rrugëve të Aleksandrisë, pastaj më në fund mbledhin copat e trupit te filozofes se bukur Hyfate (Hypatia) dhe keto copat e truptit i kane djegur së bashku me librat e saj në një vend të quajtur Cynaron.

Më 30 gusht, persekutimet e reja perseri kane filluar kundër të gjithë priftërinjve Pagane të zones se Afrikes se veriut, prifterinjte Pagane do e përfundojnë jetën e tyre ose të kryqëzuar ose djegur të gjallë.
Te njejten kohe perandori Theodosius II përjashton Judenjtë nga Aleksandria.

MASAKRIMI HYFATES (Hypatia) DHE DJEGJA E LIBRAVE 10007445_612592738826798_886130458402780998_n

Nga BARAT:
http://www.forum-al.com/showthread.php?t=27579

_________________
Mos i shko në qafë shoqit, nepi shkaf i përket, e jeto nierxisht. Mi kto âsht ngrehë ajo nertesë e madhnueshme qi i thonë shoqni, njeky âsht Kanuni i shoqnis! - Shtjefën Gjeçovi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://zojsi.albanianforum.net
altina

altina

Numri i postimeve : 15
Join date : 07/07/2014
Age : 29

MASAKRIMI HYFATES (Hypatia) DHE DJEGJA E LIBRAVE Empty
MesazhTitulli: Re: MASAKRIMI HYFATES (Hypatia) DHE DJEGJA E LIBRAVE   MASAKRIMI HYFATES (Hypatia) DHE DJEGJA E LIBRAVE EmptyTue 22 Jul 2014, 16:49

me falni a ke te baje diqka me filmin agora a mos e kam kuptu gabim?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Dedro
MODERATOR
Dedro

Male Numri i postimeve : 61
Join date : 23/04/2013
Age : 40
Location : Në Fushat e Elysesë

MASAKRIMI HYFATES (Hypatia) DHE DJEGJA E LIBRAVE Empty
MesazhTitulli: Re: MASAKRIMI HYFATES (Hypatia) DHE DJEGJA E LIBRAVE   MASAKRIMI HYFATES (Hypatia) DHE DJEGJA E LIBRAVE EmptyTue 22 Jul 2014, 21:31

altina shkruajti:
me falni a ke te baje diqka me filmin agora a mos e kam kuptu gabim?
Po pikërisht ai film është, dhe e kanë shfaqur në mënyrë të përkryer.

_________________
PAGANËT PO TRIUMFOJNË, IMAMËT PO BIEN, BOTËS SË SHPEJTI DO TI KTHEHET PAQA.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
MASAKRIMI HYFATES (Hypatia) DHE DJEGJA E LIBRAVE Empty
MesazhTitulli: Re: MASAKRIMI HYFATES (Hypatia) DHE DJEGJA E LIBRAVE   MASAKRIMI HYFATES (Hypatia) DHE DJEGJA E LIBRAVE Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
MASAKRIMI HYFATES (Hypatia) DHE DJEGJA E LIBRAVE
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
FORUMI BESËLASHTË SHQIPTAR :: Tokat tona dhe kolonitë :: Syria-
Kërce tek: